Iniciátorem zhotovení a umístění desky ve Skalici nad Svitavou je člen Společnosti bratří Čapků Hasan Zahirović. „Zatímco pamětních desek věnovaných Karlu Čapkovi je v České republice dost, Věře Hrůzové žádná. To jsme chtěli napravit. Tato žena přitom měla na Čapkovo dílo velký vliv. Proto jsme se ještě s Olgou Rohelovou zasadili o to, aby deska vznikla," uvedl Zahirović. Deska už je hotová. Je na ní nápis: „Zde žila v letech 19231950 Věra Skoupilová-Hrůzová (19011979), velká láska spisovatele Karla Čapka, která mu byla modelem pro princeznu Wille v románu Krakatit." Jako princeznu Wille ji Čapek ve svém románu charakterizoval takto: symbol vůle, asi 28 let, snědá, štíhlá, tatarského původu, divoká, vášnivá, nespoutaná, napovrch chladná a tvrdá, v dětství se chtěla obětovat pro svou popálenou starou chůvu, vášnivě se do Prokopa zamiluje, ten ale stále nechce uvěřit, že to s ním myslí vážně, jejich vztah proto nevydrží.

Nynějšímu majiteli mlýna Josefu Barešovi se myšlenka pamětní desky líbí. Přispěl i na její zhotovení. „Bereme to jako zajímavost a čest. Budeme rádi, když se více lidí dozví, že zde žila Čapkova láska a že sem i sám Karel Čapek jezdil," řekl Bareš.

Slavnostní odhalení pamětní desky je naplánované na pětadvacátého července. „Využijeme toho, že členové rodiny Skoupilovy budou mít v Boskovicích oslavu. Navíc je to letos pětatřicet let, co Věra Skoupilová-Hrůzová zemřela," vysvětlil výběr data Zahirović. Později podle něj plánují i umístění informačního panelu před mlýn ve Skalici, kde se zájemci dozvědí více o historii mlýna.

Mlýn byl díky Věře Hrůzové místem setkávání zajímavých osobností. Kromě Čapka tam jezdili například členové šlechtické rodiny Mensdorff- -Pouilly, spisovatel Arne Novák či malíř Emil Kotrba.

Vztah Věry Skoupilové- -Hrůzové a Karla Čapka je patrný zejména z jejich korespondence, která vyšla v knize Karel Čapek Věře Hrůzové Dopisy ze zásuvky. „Věra Čapka přivedla i k zájmu o kaktusy, když mu ze Skalice čtyři poslala. Nebo jí pomohl v Praze vybrat perský koberec, který pak byl ve skalickém mlýně. Nyní ho vlastní její dcera Petra," přidal další zajímavost Zahirović.

Když komunisté mlýn ve Skalici nad Svitavou znárodnili, žili Skoupilovi nějakou dobu v domku kousek od mlýna. Manžel Věry Skoupilové pak pracoval na nádraží v Boskovicích. V padesátých letech rodina natrvalo přesídlila do Prahy.

Koho zajímá více detailů o Věře Hrůzové, Skoupilově rodině a vztahu Karla Čapka k Boskovicku, může dvanáctého června zajít na přednášku Hasana Zahiroviće do Muzea Boskovicka. „Začátek je v šest hodin večer," pozval čapkolog.