V Letovicích má už sedmý ročník soutěže název Rozkvetlé Letovice 2012. Porota tam zvlášť hodnotí květinovou výzdobu oken, balkonů a předzahrádek. Přihlašování do soutěže skončilo v úterý, ale vyhrát mohou i ti, kteří se nepřihlásili. „Přihlášené květinové výzdoby budeme do konce července objíždět a fotit. Když ale narazíme na pěknou květinovou výzdobu, vyfotíme ji a zařadíme do soutěže i v případě, že není přihlášená," řekla Ivana Květenská, která má přihlášky na starost.

Soutěž nazvanou Balkon roku pořádají už popatnácté i Boskovičtí. Odborná porota i veřejnost tam posuzují květinové dekorace v oknech a na balkonech domů a bytů v šesti kategoriích nejen v samotném městě, ale i v přidružených obcích. Každoročně se sejde kolem tří set snímků.

„Odborná, obvykle pětičlenná porota hodnotí především na základě estetického dojmu. Ale porotci, kteří pracují v oboru zahradnictví, kladou důraz i na originalitu a pěstitelskou náročnost květin," vysvětlil Jaroslav Parma, který květinovou výzdobu fotografuje.

Pěstitelé se tam do soutěže hlásit nemusí. „Někdy se stane, že si někdo všimne hlasování veřejnosti o nejhezčí balkon a okno a chce se zúčastnit, tak pošle vlastní fotografii," ujistil Parma ty, jejichž květinové kreace případně uniknou jeho pozornosti. Na podzim se sejde porota, která vybírá v každé kategorii tři nejlepší, kteří získají věcné ceny nebo nákupní poukazy.

V Olešnici má klání o nejkrásnější květinami vyzdobené okno a balkon neformální podobu. Přesto se skupinka porotců z městského úřadu vydá uprostřed srpna na obhlídku tamních květinových skvostů. „Každý rok uděláme asi osmdesát snímků a zhruba padesát z nich hodnotíme. Počet soutěžních snímků se mění. Někdy počasí spoustu květin poničí," informovala Marie Šafaříková z městského úřadu.

Soutěž má ve městě své tradiční favority, ale objevují se i noví. „Jedna místní paní má každoročně překrásnou výzdobu. Ale máme velikou radost, když se zapojí někdo, kdo v předchozích ročnících balkon nebo okno nezdobil," dodala Šafaříková.

ALENA HESOVÁ