„Historie rodiny Löw-beerů je mi zčásti známá, ale nečekal jsem, že tady získám tolik dalších zajímavých poznatků. Akce je velmi poutavá a záživná. Zaujal mě například jejich rodokmen," říká Jan Dvořák ze Sebranic, který si právě prohlíží výstavu ve skleníku. Tvoří ji deset informačních panelů, přičemž jedna polovina z nich je věnována působení rodiny ve Svitávce a další v Chrastavci.

Zraky dalších návštěvníků se v tu chvíli upírají na velkoplošnou obrazovku ve venkovním stanu. Pozorně sledují přímý přenos z odborné konference, která se odehrává opodál. Přímo v sále velké vily. Jeho kapacita je omezená, a tak se tam dostali pouze diváci, kteří si rezervovali místo předem.

Z úst odborníků zní spousta detailností o rodu, který po sobě zanechal významné architektonické dědictví – řadu továrních hal a čtyři unikátní vily, z nichž dvě se nacházejí ve Svitávce, jedna v Chrastavci a jedna v Brně.

Jednou z přednášejících je ředitelka brněnské vily Tugendhat Iveta Černá, která mluví o její historii od jejího vzniku až po současnost. A návštěvníci od ní dostávají odpověď na otázku, co má společného jedna z nejvýznamnějších staveb světové moderní architektury s Löw-beerovými vilami? „Vilu navrhl pro Fritze Tugendhat a jeho manželku Gretu, rozenou Löw-Beerovou, v letech 1928–1929 architekt Ludwig Mies van der Rohe. Málokdo ví, že Greta Tugendhatová byla za svobodna Löw-Beerová a vilu financovala její rodina. Sama pocházela z Malé vily ve Svitávce," líčí Černá.

Díla pokřtil John Löw-Beer

O přestávce pak přiznává, že jí obrovská návštěvnost akce velmi dojímá. „V přednáškovém sále je zhruba sto padesát lidí a v parku čtyři sta. Účast je téměř neskutečná. A to jsme měli obavy, protože v posledních dnech nebylo hezké počasí," říká s nadšením.

Podvečer je již na programu dne největší překvapení akce. Křest dvou nových děl. Knihy s názvem Löw-Beerovy vily a historie jedné podnikatelské rodiny a dokumentárního filmu Příběh nalezeného kufru. Poté následuje jeho premiéra. „Dvacetiminutový film se natáčel ve Velké vile a zahráli si v něm členové Ochotnického divadla ze Svitávky a dětského divadelního kroužku. Všichni byli oblečeni v dobových kostýmech. Ještě k němu doplníme záběry z konference, a pak bude volně přístupný na internetu," vysvětluje manažerka projektu Miroslava Holasová.

Kniha o nákladu dva tisíce výtisků bude podle ní k dostání v informačních centrech, knihovnách a obecních úřadech na Blanensku. „Jsou v ní detailně popsány větve rodiny ze Svitávky a Brněnce. Součástí je i bohatý obrazový materiál," říká manažerka projektu.

Návštěvníci jsou o to více nadšení, že obě díla křtí potomek bývalých majitelů Velké vily John Löw-Beer, který žije v Americe. „Dojímá mě, jak velký mají lidé zájem o moji rodinu. Sám jsem se dozvěděl mnoho faktů, o kterých jsem předtím nevěděl. Nebýt těch tragických okolností za druhé světové války, možná bych se narodil tady a mluvil bych s vámi česky," nechává se slyšet s úsměvem na tváři.

Miroslava Holasová dodává, že cílem projektu je obě svitávecké secesní stavby z počátku dvacátého století zviditelnit. „Moc se o nich neví. Chceme na ně upozornit veřejnost a získat tak finanční prostředky na opravy. Tak obrovské prostory potřebují pravidelnou údržbu," upozorňuje Holasová.

Miroslav Vank z Brna zavítal na akci hledat spojitost mezi rodem, který měl v devatenáctém a dvacátém století zásadní vliv na rozvoj textilního průmyslu a svým rodem. „Bratr mé babičky měl v Půlpecnu na Svitavsku pilu, s Löw-beerovými byl v kontaktu. Můj děda byl zase správcem vodovodu v Březové nad Svitavou. Vodu dodávali do Brněnce, kde byla také jedna z textilních fabrik Doufal jsem, své předky uvidím na některé z fotek. I když se mi to nepovedlo, jsem rád, že jsem sem přišel," vyznává se Vank.