„Letošní vyšetření dopadlo nad očekávání dobře proti tomu, co jsme se dalo předpokládat v souvislosti s loňskou situací. Minulý rok jsme se v okrese domluvili na důsledném léčení, takže letošní výsledky nás příjemně překvapili," řekl předseda Ústřední kontrolní a revizní komise Českého svazu včelařů Josef Hanuška. Intenzita nákazy je podle něj mnohem nižší. A to nejen na Blanensku, ale v celé republice.

Podle Hanušky ale ještě není vyhráno. „Do podzimu se může mnohé změnit. I loni jsme koncem července žili v domnění, že se nic moc neděje, a pak v srpnu invaze varroázy nastoupila dost radikálním způsobem. Proto jsme připravenější ještě lépe než loni. Předpokládám, že včelaři na Blanensku to zvládnou, léčiv máme dostatek," dodal Hanuška.

Momentálně visí na úředních deskách v Jihomoravském kraji informace o mimořádném veterinárním opatření při výskytu a k zamezení šíření nebezpečné včelí nákazy varroázy. „Takové nařízení se v obměnách vydává každý rok proto, že se na území České republiky toto napadení včel vyskytuje. Podle zákona se vydává vyhláška s nařízeními, které mají sloužit k potlačení nákazy," přiblížil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární stanice Brno Ivan Přikryl.

KRISTÝNA ŽIVNÁ