Letos se návštěvníci mohou těšit na velkolepější prezentaci. Organizace Českého svazu včelařů na Olešnicku totiž slaví sto let od svého založení. Při té příležitosti vydali její členové speciální brožuru a navíc pořádají v kulturním domě výstavu, na které bude vedle ochutnávky tradiční medoviny možnost spatřit třeba starší úly a včelařské nářadí či současnou moderní techniku.
„Naším hlavním cílem je propagace. Musíme dělat medu a výrobkům z něj reklamu,“ vysvětlil předseda organizace včelařů Karel Tenora. Lidé si budou moci koupit různé produkty z medu včetně těch léčebných. „Připadá mi tristní, když včelař dodává do velkoskladu med a v obchodě se pak prodává třeba za čtyřnásobek,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša, podle kterého odběr medu i jeho cena v uplynulých letech klesly.
Včelaři nyní propagují takzvaný odběr ze dvora. Přebytky, co nemohou prodat, pak dodávají distributorům. „Někteří výrobci ve velkém med přehřívají. Tak sice déle vydrží, ale zase se ztrácí důležité živiny,“ objasnil Karel Tenora důvody, proč je lepší kupovat si med přímo od včelaře. Dobrý med se podle něj pozná na první pohled tak, že do tří až čtyř týdnů zkrystalizuje.