Zájemci například uvidí, jak se med zpracovává a co k tomu včelaři potřebují. „K vidění budou tři medomety historické a moderní, nebo sluneční tavidlo na rozehřívání vosku,“ navnadil jednatel včelařů z Olešnicka Marian Filip.

O spolku· Sdružuje členy z Olešnice, Kněževsi, Jobovy Lhoty, Veselky, Ústupu, Rozsíčky, Rozseče, Crhova, Tasovic, Hodonína, Křtěnova, Louky a Lhoty u Olešnice.
· Organizace má v současné době 67 členů a chová přibližně 550 včelstev.

Návštěvníci si prohlédnou kombinézy, kukly i odbornou literaturu. A ochutnají včelí produkty. „Ale všeho s mírou,“ mírní Filip názory, že čím víc medu, tím víc zdraví.

Letošní rok bude podle něj skromnější. Na med, ne na žihadla. „Těch jsem dostal několik stovek. Už jsem se trochu obával o svoje zdraví,“ přiblížil jednatel spolku výpomoc u kolegy.

Olešničtí včelaři založili spolek v roce 1907. Jeho prvním předsedou byl řídící učitel z Crhova Vilém Werne. Spolek měl tehdy osmadvacet členů se 194 včelstvy. Postupně se ale rozvíjel a získával členy i z okolních obcí. Nyní sdružuje třináct obcí a má sedmašedesát členů. Jejich předseda plány na dalších sto let zatím nemá. „Teď myslím jen na výstavu a také na to, jak zdárně udržet členskou základnu pohromadě,“ řekl Filip.

Od malička včelaří i Milan Čupr z Křtěnova. „Kromě nějaké rýmečky jsem už nebyl dlouho nemocný,“ chválí účinky medu Čupr. Dává si ho do čaje, do kávy nebo jen tak olízne lžičku.

JANA ŠTÉGNEROVÁ