Na vytáčení první snůšky medu se chystá blanenský včelař Radek Mrva koncem tohoto týdne. „Už teď to ale vypadá, že medu bude dost. Přeje nám totiž počasí. Letos tak začneme o čtrnáct dní dříve, než je běžné,“ hodnotí muž. Ten je rád, že se jeho včelám vyhýbá zákeřný mor. Ošetřit je však musí, aby zabránil rozšíření varroázy. „S varroázou je potřeba bojovat dlouhobě. Letos je to s ní bohužel horší než loni,“ řekl Mrva.

Množství medu podle včelaře neovlivní jeho cenu. „Záleží na tom, jak dopadne výkup. Pod stovku za kilogram ale cena medu neklesne,“ dodal Mrva s tím, že kilogram medu stojí zhruba sto dvacet pět korun.

Cenu neplánují snížit ani Zigalovi z Vilémovic. „Mohou totiž podražit sklenice, víčka a etikety. Tipujeme, že co do množství medu to letos bude slušný průměr. Vytáčet začneme o víkendu,“ uvedla Eva Zigalová. Podle ní se včelám na Jedovnicku letos vyhýbaly také nemoci. „Na Moravě decimuje včelstva mor, k nám ale zatím nedorazil. Co se týká varroázy, letos je lepší situace. Poté, co řádila tak před dvěma lety, včelaři se chytli za nos a vše ošetřili,“ sdělila Zigalová. Podle ní se včelky těšily dobrému zdraví také díky tomu, že v zimě nebyly teplotní výkyvy. „V nízkých teplotách totiž včely neplodují, takže roztoč se nemá kde rozmnožovat,“ popsala s tím, že varroáza vzniká právě v plodech včel.

S varroázou ani morem letos nezápasí ani knínický včelař Rudolf Krajíček. „Varroáza je utlumená, a přestože mor nám řádí za humny, do okolí Knínic se zatím nedostal. Oddechli jsme si, protože před dvěma třemi lety jej přivezli až do Boskovic. Nemohli jsme tehdy kupovat včely a prodávat med,“ vzpomněl krušné časy Krajíček. I on si pochvaluje, že jarního květového medu je dost. „S medem jsme na tom dobře. Pokud však podraží cukr, který potřebujeme, pod stovku za kilogram medu cenu nesnížíme,“ je za jedno s ostatními kolegy.

Za dobré časy mohou včelaři poděkovat také tomu, že v polích na Blanensku roste dostatek řepky. Ze začátku jara však situace tak růžově nevypadala. „Řepka v mnoha místech nepřezimovala a nevzešla. Naštěstí jsme jí vysázeli mnohem více než obvykle, protože loni vyšla cenově velmi dobře. Přestože zemědělci přišli o čtvrtinu, někteří o třetinu úrody, bylo jí pro včelky dostatek,“ míní Kamil Vystavěl z Okresní agrární komory.