Podle včelařů bylo medu loni o něco méně, ale hlavně je o něj mnohem větší zájem. Lidé prý totiž stále méně kupují dovážený med v supermarketech a dávají přednost medu od regionálních včelařů.

„Mezi včelaři med opravdu není, co vím, tak už nikdo na prodej nemá. Dováží se sem sice med z Číny, ale ten není dobrý. Lidé to ví, proto chtějí naše medy, které jsou čistší,“ míní vedoucí včelařské stanice v Jabloňanech Miloslav Šešulka.

Žádný med už nemá ani Rudolf Krajíček z Knínic u Boskovic. „Právě jsem prodal poslední dvě slíbené sklenice. Kdybych věděl, že bude tentokrát o med takový zájem, tak bych nedával nic do výkupu,“ tvrdí včelař, jehož včely v průměru vyprodukují kolem tří set kilogramů medu. Zájem zákazníků ho překvapil. „Medu bylo loni méně a prodával se víc než jiné roky. Prostě všichni chtějí med, chtějí žít zdravěji,“ doplnil Rudolf Krajíček.

Jen prázdné sklenice má už asi měsíc také adamovský včelař Jiří Jelínek. „Mám své stálé zákazníky, ale letos si pro med přišlo i hodně nových. Myslím, že lidé se zásobili hlavně kvůli chřipce,“ uvedl muž, který včelaří už přes padesát let.

Jednatelka občanského sdružení Včela pro Moravský kras Eva Zigalová si netroufá odhadnout, jestli zájemců o med výrazněji přibývá. „Je ale pravda, že je v módě třeba grilování nebo vaření s medem a že třeba v Rakousku či Francii je spotřeba medu vyšší než u nás. Proto jsou u nás ještě určité rezervy, které možná budeme postupně dotahovat,“ míní. V její prodejně je možné různé druhy medu koupit po celý rok.

Start letošní včelařské sezony zatím vypadá slibně. Včelaři se shodují, že letošní zima byla pro včely příhodná. „Byla to jedna z nejlepších zim za poslední roky. Nebyly totiž velké výkyvy teplot. Včely i dobře zazimovaly. Minulý týden už se byly proletět. Ale co pro nás nachystá příroda na jaře, to samozřejmě nevíme,“ nastínil Miloslav Šešulka. Podle Rudolfa Krajíčka by bylo ideální, aby přišlo příjemné jarní počasí v době, kdy začnou kvést kočičky. „První pyl je nejvzácnější. Když je ho dost v tu správnou dobu, je to dobré pro rozvoj včelstva,“ doplnil knínický včelař. První letošní med se dá očekávat po tom, co odkvete řepka.

Eva Zigalová ze sdružení, které prezentuje včelařství a včelí produkty, se neobává, že by včelařské řemeslo v nejbližší době zašlo na úbytě. „Je teď taková doba, kdy se vyměňují generace. Nejsilnější je generace sedmdesátníků až osmdesátníků, kteří postupně končí. Ale naše sdružení pořádá i kurzy včelařství a máme stále větší zájem ze strany mladých lidí mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety. Jsou to hlavně ti, které zajímá zdravý způsob života a přírodní produkty,“ dodala.