Od deseti do šesti hodin bude pro návštěvníky připraveno vystoupení pěveckého sboru Petrovický sen, ukázka zdobení medových perníků a také tvořivá dílna pro děti. Návštěvníci si také můžou koupit letošní med, různé druhy sýrů a nejrůznější občerstvení. Vstupné je dobrovolné.

S nápadem na vybudování muzea přišel mladý včelař z Veselice Martin Švancara. Jemu a jeho rodině se podařilo nashromáždit spoustu včelařských pomůcek a vybavení. Návštěvníci muzea si tak prohlédnou staré úly, medomety, vařák na včelí vosk, oplodňováčky, různé nádoby na med a další. „S předměty nám pomohli i lidé z okolí. Například expozice starých úlů je sestavená z úlů, které nám darovali lidé," uvedl starosta Vavřince Miloslav Novotný.
Pomohly dotace

Nyní se v muzeu finišuje s dokončovacími pracemi a přípravou na slavnostní otevření. Na stavbu dostala obec dotaci ve výši čtyři sta padesát tisíc korun. Celkovou cenu stavby je ale těžké vyčíslit, protože byla součástí rekonstrukce kulturního domu, kde je nyní i informační centrum, knihovna a hasičská zbrojnice. Jistá není ani cena vstupného nebo otvírací doba. To vedení obce upřesní až při otevření muzea.

Podle Švancary se muzeum chce zaměřit hlavně na interaktivní prvky, aby prohlídka byla zajímavá i pro děti a mládež. Chtějí jim hlavně ukázat, že včelaření je zajímavý a důležitý obor. „Vlastní expozice, ale také navazující aktivity muzea po jeho otevření budou zaměřené především na mladou generaci. Muzeum bude připravovat pro děti z mateřských škol a základních škol v regionu tematiky zaměřené akce. Jako například medobraní, seznamování se životem včel, významem včel pro opylování stromů a rostlin v přírodě a mnohé další," dodal Švancara.

DOMINIK ABSOLON