Vavřinec je jihomoravskou Vesnicí roku 2011, na jeho území roste Alej roku 2011 a knihovna v jedné z jeho částí, ve Veselici, se pyšní celostátním titulem Knihovna roku 2011. FOTOGALERIE ZDE

„Na letošní úspěchy jsme opravdu hrdí. Žiji zde rád proto, že jsou tady dobří lidé, je tady živo, v obci se pořád něco děje,” shrnuje čtyřiatřicetiletý Radek Štolpa z Vavřince.

Úspěšnou sérii odstartovalo v červnu vyhlášení Vavřince krajskou Vesnicí roku. „Jedna z členek hodnoticí komise Vesnice roku pak navrhla veselickou knihovnu do soutěže knihoven. Nikdo nečekal, že v ní tak uspějeme. Novodvorskou alej zase přihlásila do soutěže studentka, která s dalšími lidmi pracuje na obnově aleje. Úspěchy byly částečně souhrou náhod, ale určitě jsme tomu sami hodně pomohli,“ míní starosta.

Místní části

Rozhodně ale odmítá, že je to jen jeho zásluha. „Máme štěstí, že je v obci tolik aktivních spolků, což ocenila i komise soutěže Vesnice roku. Knihovna ve Veselici je sice nová a má hezký interiér, ale bez aktivní a obětavé paní knihovnice bychom určitě neuspěli. A u aleje šlo hlavně o aktivitu dobrovolníků, které obec sice podporuje, ale není tím hlavním iniciátorem,“ hodnotí Novotný. Ten z aktivních spolků zmiňuje hlavně dobrovolné hasiče, kteří pořádají různé akce a pomůžou vždycky, když je potřeba. Sbory dobrovolných hasičů má obec dokonce tři. Vavřinec totiž tvoří čtyři místní části – Vavřinec, Veselice, Suchdol a osada Nové Dvory. Řadu akcí a vyžití organizuje také tělovýchovná jednota, technické sporty Veselice i Vavřinec či sdružení Veselická kaplička.

Starosta má radost ze všech ocenění, ale nejvíc si váží toho, které získala knihovna. Nejen proto, že jde o republikový titul. „To, že je v obci knihovna, je podle mě hodně důležité. Díky internetu se lidé hodně uzavírají sami doma, ale v naší knihovně mají možnost si nejen půjčovat knihy, ale také se potkávat, zajít na besedu, na výstavu,“ myslí si starosta.

Více okolností

Knihovnu ve Veselici vede Olga Hájková. V civilu úřednice ve státní správě je knihovnicí čtyři roky. Práci v knihovně věnuje spoustu volného času. „Titulu Knihovna roku si moc cením. O to víc, že knihoven je tolik a vyhráli jsme zrovna my,“ raduje se knihovnice. Ta je přesvědčená, že v případě veselické knihovny se šťastně sešlo víc okolností. „Starosta získal dotaci na novou knihovnu. Iva Machová z Vavřince velmi hezky navrhla její interiér. Máme hodně čtenářů. Pořádáme besedy, výstavy, soutěže, promítání a další akce. Děti si sem chodí číst, hrát i pracovat na počítači. A také cíleně shromažďujeme regionální literaturu, máme už kolem tří stovek těchto publikací. To všechno dohromady asi na porotu zapůsobilo,“ myslí si Hájková. Té se podařilo do knihovny přitáhnout dvakrát víc lidí, než tam chodilo dřív. Má sedmdesát pravidelných čtenářů, což je čtvrtina obyvatel Veselice.

Vavřinec si díky oceněním vylepšil také obecní rozpočet. Titul Knihovna roku 2011 přinesl sedmdesát tisíc. Protože knihovna ve Veselici je nová, rozhodli se zastupitelé větší díl odměny věnovat na vylepšení knihoven v dalších částech obce – ve Vavřinci a v Suchdole. Ke krajskému titulu Vesnice roku 2011 patří odměna jeden milion korun. „Peníze dostaneme až na konkrétní projekt. Plánujeme, že je z větší části využijeme na rekonstrukci kulturního domu ve Veselici,“ doplňuje starosta.

Obnova aleje

Posledním letošním úspěchem bylo v prosinci vyhlášení Novodvorské aleje Alejí roku 2011. V soutěžní anketě organizované sdružením Arnika ji lidé ohodnotili jako nejhezčí alej a poslali jí nejvíc hlasů ze všech čtyřiapadesáti přihlášených stromořadí. Novodvorskou alej do soutěže přihlásila studentka Kateřina Židů, která se památným stromům v Moravském krasu věnuje už několik let a spolu se svým otcem a dalšími lidmi se podílí na obnově aleje. Alej tvoří čtyřiapadesát lip, nechal ji vysázet starohrabě Hugo František Salm.

Novotný stojí v čele Vavřince třináct let. „Letošní úspěchy jsou pro mě velkým impulsem do další práce,“ dodává.