„Ochránit zahradu proti slimákům není jednoduché. Někdy je to nekonečná práce,“ říká Jan Vašek z blanenského pracoviště Státní rostlinolékařské správy.

Zaznamenali jste letos zvýšený výskyt slimáků nebo jiných škůdců zahradních plodin?
Určitě. Těžko se to počítá, ale mohlo by jich být až o polovinu více než loni. Invazi slimáků pociťují nejvíce běžní pěstitelé. Ve větších zemědělských družstvech jsme zatím nezaznamenali žádné škody, které by způsobili slimáci. Mám na mysli slimáčka polního. Ten totiž okusuje řepku olejku. Situace se ale může každým dnem změnit. Déšť totiž slimákům prospívá a v posledních dnech je vlhko, což jim vytváří ideální podmínky k rozmnožování. Letos jsme se také setkali s větším množství mšic a obaleče švestkového.

Co tedy nejvíc platí na slimáky? Jak je účinně zneškodnit?
Každý zahrádkář většinou mívá svou vlastní metodu. Spíše než slimáky posbírat někdy bývá větší problém, co potom s nimi. Pokud jich máte najednou velké množství, tak je sice můžete například vyhodit do kontejneru, ale tím si většinou příliš nepomůžete. Podle mého názoru je jeden z nejlepších způsobů polít slimáky horkou vodou. Ta ale musí mít alespoň devadesát stupňů, to pak znamená jejich okamžitý úhyn.

Lidé je ve velké většině případů posypávají solí.
To ano, ale myslím si, že to není příliš humánní způsob. Slimáci pak totiž umírají postupným dehydratováním. Zahrádkáři také někdy sypou popel nebo lógr z kávy na místa výskytu slimáků. Ti se pak tím, že musí překonávat překážky, vysílí a umírají. Pak samozřejmě ještě pomáhá chemie. Ta bývá stoprocentní. Pro běžné uživatele je to přípravek Vanish a ve velkovýrobě se používá Mesurol Schneckenkom. Velmi důležitá je také správná údržba zahrádek.

Na co dát při hubení slimáků pozor?
Důležité je podchytit vhodnou dobu během dne. Slimáci jsou noční tvorové, kteří se během dne ukrývají v různých úžlabinách, pod hrudami a různě v trávách. Mají rádi temnotu a vlhko. Tito nevítaní hosté žijí především v zahradách s těžkou a vlhkou půdou a na záhonech, které hraničí s trávníkem. Pokud se změní klima a je více vlhko, tak vylézají ven. Je proto dobré rozmístit nástrahy na zahradu zejména večer. Také se vyplatí opatrně zalévat, protože večerní zalévání může přilákat zástupy slimáků.

Co platí na slimáky

1. Nepraktičtější a nejúčinnější je sbírání slimáků, a to nejlépe zrána nebo v podvečer.
2. K ochraně úrody se nabízejí i chemické prostředky, například Mesurol Schneckenkom Pellet, Vanish Slug Pellet, které slimáky spolehlivě hubí.
3. Při suchém počasí pomáhají ochranné pásy z dusíkatého vápna, páleného vápna, kamenné moučky i dřevěného popela. Tyto látky odnímají plžům vlhkost (sliz), takže umírají.
4. Posypání solí. Starý osvědčený způsob. Chemickou reakcí chloridu sodného s tkání slimáka dojde k jejímu rozpadu.
5. Polití nasbíraných slimáků horkou vodou. Ta ovšem musí mít nejméně devadesát stupňů Celsia.
6. Pro ochranu lze využít i odpuzující vůni některých rostlin. Plži se vyhýbají česneku, petrželi, měsíčku, šalvěji, hořčici, tymiánu a dalším. Zábranou také může být nadrobno nastříhané kapradí, vratič, řebříček, zerav a další, které se rozprostřou okolo ohrožených záhonů.
7. Plže odrazuje jedlové a smrkové jehličí i suché piliny. Ty se odedávna sypou jako silný ochranný val kolem fazolí nebo jiřin.
8. Účinnou ochranou je pořízení ohrádek a plůtků kolem záhonů. V různém provedení lze koupit i bariéry proti přilézajícím plžům s hranami na konci vykloněnými směrem ven. Osvědčily se především k ohraničení pěstebních záhonů a k ochraně mladých rostlin.
9. S úspěchem se používají pivní pasti. Jsou to mělké nádoby, například polystyrenový tácek od masa či kelímek od jogurtu, které zahrádkáři večer zapustí do země a ze dvou třetin naplní pivem. Vůni chmele slimáci neodolají. Jejich opojení končí uhynutím na otravu alkoholem.
10. Pasti na plže jsou k dostání v obchodech. Jsou rovněž naplněny pivem. Před deštěm jsou navíc chráněny malou stříškou.
11. Levnější chemickou variantou je tuhý podpalovač nebo suchý líh obsahující metaldehyd. Výrobek se rozdrtí na prášek a roztrousí pod prkna nebo dlaždice, kde slimáci pobývají. Ti jej sežerou a pojdou.
12. Přes noc se také pěstitelům vyplatí nachystat na zahrádku dřevěné prkno, pod které si slimáci vlezou. Ráno jsou pak slimáci na jednom místě pohromadě a zahrádkáři se jich mohou snadněji zbavit.