Také tím obhajuje Vodárenská akciová společnost její rostoucí cenu. Spory o to, kolik lidé zaplatí za kubík vody, tak stále pokračují. Na Blanensku totiž patří voda k nejdražším v zemi a cena každý rok stoupá.

„Loni byla na Blanensku průměrná spotřeba vody osmdesát litrů denně na člověka. To je aspoň o dvacet litrů méně než například v Brně. Nižší spotřeba se nutně musí odrazit i na ceně vody. Čím méně jí lidé použijí, tím více za ni zaplatí,“ vysvětlila ředitelka boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Miloslava Soldánová.

Spotřeba vody klesla na Blanensku za uplynulých dvacet let téměř na polovinu. „Zatímco v roce 1989 to bylo sto padesát litrů vody na den na člověka, v roce 2009 už jen osmdesát,“ upřesnila Soldánová.

Kromě klesající spotřeby má na zvýšení ceny vody podle vodárenské společnosti vliv také hospodářská krize. „Úbytkem průmyslu na Blanensku klesla spotřeba vody. Což se odrazilo přirozeně i na její ceně,“ prohlásil ekonomický náměstek z Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala.

Na vině je prý také region

Podle generálního ředitele společnosti Miroslava Klose hraje svoji roli také specifický charakter regionu. „Na Blanensku a Boskovicku je daleko více vodních zdrojů než jinde. Region je roztříštěný, tak třeba musíme pro pár lidí v malé vesničce vést vodu až několik kilometrů. A cena vody funguje na principu solidarity. Aby za ni lidé na vesnicích neplatili tolik, musí to dorovnat ti, kteří bydlí ve větších městech,“ vysvětlil Klos.

Lidé v členských obcích Svazku vodovodů a kanalizací, kam vodárenská společnost vodu dodává, platí v roce 2010 za vodné a stočné celkem třiasedmdesát korun a třiačtyřicet haléřů za kubík. Což je proti loňsku nárůst o více než dvě koruny. Posledním zdražením se však rostoucí cena vody zřejmě nezastaví.

„Více než šedesát procent toho, co vyděláme, vložíme zpátky do infrastruktury. Vzhledem k tomu, že je třeba stále opravovat i stavět vodovody, než dosáhneme určité úrovně sítě, cena vody bude stále růst,“ uvedl ředitel Klos.

S vysvětlením, proč voda na Blanensku patří k nejdražší v Česku, nesouhlasí bývalý šéf Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek, který proti její ceně už dlouho bojuje. „Hospodaření s vodou na Blanensku je velmi neprůhledné. Svazek i vodárenská si pak můžou její cenu nasadit a odůvodnit jakkoliv,“ prohlásil.

Jeho slova potvrzuje i Vladimír Jakubec, opoziční zastupitel města Boskovice, které vodu od vodárenské společnosti kupuje. „Neříkám, že nejsou žádné důvody pro vyšší cenu vody v regionu. Jen nám je ještě nikdy nikdo neobjasnil. A to je chyba,“ řekl Jakubec.

Kam až tedy může v budoucnu vyrůst cena za kubík vody? Víc než sto korun za ni lidé na Blanensku v následujících letech nezaplatí. Až do roku 2015 totiž určila strop Evropská unie. „Podle evropských směrnic je cena vody omezena tak, aby byla ještě pro lidi únosná. V tomto regionu je takzvaná sociální únosnost vypočtena zhruba na sto korun za kubík,“ upřesnil Klos.