„Počítáme, že dvoumanuálový nástroj bude mít dvacet rejstříků. Ještě to ale není definitivní. A kolem dvanácti set píšťal. Při volné rekonstrukci použijeme historické postupy. Těšíme se, že za dva a půl roku v kostele začneme nástroj stavět, ladit a intonovat,“ řekl v úterý Deníku na místě za restaurátorskou firmu Ladislav Rozsypal.

Podle Ondřeje Múčky z Biskupství brněnského, kde vede středisko pro liturgickou hudbu, byl nástroj delší dobu v dezolátním stavu. Při mších tak ve křtinském kostele zní posledních zhruba deset let jen digitální varhany. „Začátkem dvacátého století došlo k přestavbě a zvětšení křtinských varhan. Zvuk byl sice mohutnější, ale mechanickou trakturu nahradila pneumatická a ta byla mnohem poruchovější,“ uvedl Múčka.

V Býčí skále testují speciální techniku. Pro záchranu lidí.
V Býčí skále testují speciální techniku. Pro záchranu lidí

Tamní farnost získala na nákladný projekt dotaci, která je i se započítaným podílem farnosti sedm milionů korun. Volná rekonstrukce křtinských varhan by měla být dokončena v roce 2023. V té době zároveň uplyne tři sta let od úmrtí známého barokního architekta Jana Blažeje Santini-Aichela, který známý chrám navrhl. Celková rekonstrukce varhan má přijít zhruba na 9,5 milionu korun.

„Peníze se snažíme získat i prostřednictvím takzvané adopce varhanních píšťal. Pro zájemce jsme připravili čtyři různé cenové balíčky. Od patnácti set korun do padesáti tisíc. Vše jde přes transparentní účet farnosti. Na oplátku lidé dostanou například certifikát o adopci, v krabičce znějící atrapu píšťaly, vstupenky na benefiční koncerty. Nebo možnost navštívit varhanářskou dílnu, ve které odborníci cenný nástroj opraví a doplní podle navrhované dispozice,“ upřesnil křtinský farní vikář Metoděj Ján Lajčák.