Farnímu sboru se podařilo získat na opravu věží téměř jeden milion korun z místní akční skupiny Partnerství venkova. Výběrová komise dotaci schválila tento týden.

„Obě dvě věže jsou v havarijním stavu. Dřevěné krovy jejich tíhu už dlouho neunesou. Oprava je přitom dost nákladná," uvedl vanovický farář Pavel Freitinger. „Krovy jsou na tom tak špatně, že není možné je opravit. Potřebujeme v podstatě vyrobit repliky věží, které pak na místo těch původních usadíme," dodal.

Rekonstrukce obou věží vyjde podle odhadů na čtyři miliony korun. „Dva miliony už máme. Kromě peněz od Partnerství venkova nám přispělo i ministerstvo kultury, evangelická církev i obyčejní lidé," řekl farář. Už před třemi lety umožnily peníze vybrané od věřících opravu kostelních hodin. Pomoci tak můžou i nyní.

Stav věží je natolik špatný, že s opravou nebude farní sbor čekat do té doby, než sežene všechny prostředky. Proto se na první z věží začne pracovat ještě letos.

„Projekt na opravu kostelních věží ve Vanovicích získal nejvíce bodů ve své kategorii. Proto jsme se rozhodli rekonstrukci podpořit," uvedla projektová manažerka Partnerství venkova Jana Přichystalová. Peníze čerpají z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.

Kostel ve Vanovicích stojí od čtyřicátých let devatenáctého století. Protože v té době nemohly mít evangelické svatostánky věže, postavili je místní až o dvacet let později. Teprve nyní je čeká důkladná rekonstrukce. „Opravovali jsme třeba pokrytí střechy. Takhle masivní práce se ale budou dělat poprvé," upřesnil Freitinger.

Místní akční skupina vyhlásila výzvu k předkládání žádostí o dotaci začátkem srpna. Vanovický kostel získal podporu v kategorii ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova. V té uspěla i farnost v Cetkovicích s projektem na opravu církevních staveb.

ONDŘEJ EKL