Pošta se prostřednictvím projektu Pošta Partner snaží ušetřit. Ve vytipovaných obcích proto hledá partnery, kteří by místo ní provozovali poštovní služby. Ve Vanovicích zástupci pošty nejprve oslovili obecní úřad. S vedením obce se ale nedomluvili. „S poštou jsme o tomto projektu jednali, ale nedohodli jsme se. Nebyla schopná podat nám dostatečné informace," vysvětlil starosta Vanovic Josef Pavlík. V obci funguje pošta v prostorách obecního úřadu. „Pošta nám minulý měsíc vypověděla nájemní smlouvu. Jak to bude mít se svým provozem nadále, zatím nevím," dodal Pavlík.

Pošta se ve Vanovicích na partnerství dohodla se spotřebním družstvem Jednota. Od ledna tak tamní lidé budou chodit kvůli poštovním službám do obchodu. „Smlouvu o převzetí pobočky pošty ve Vanovicích jsme už podepsali. O dalších podrobnostech budeme jednat. Pošta nám poskytne paušální finanční příspěvek, který pokryje naše prvotní výdaje. Převzetí pošty bereme jako naši další službu pro lidi, ale s nějakým závratným výdělkem nepočítáme," popsal náměstek Jednoty v Boskovicích Josef Tichý.

Jednota už vybrala ze svých zaměstnanců pracovníka, který bude poštovní záležitosti vyřizovat. Čeká ho speciální proškolení. „Na poštu většinou chodím jen platit složenky. Je mi tedy celkem jedno, kde to bude. Pro některé lidi bude možná jednodušší, že při nákupu zároveň vyřídí i poštu. Obecní úřad je od prodejny asi dvě stě metrů daleko. Takže se vzdáleností nebude problém. Jde spíš o to, jak bude pošta nově fungovat," zhodnotil Miroslav Přibyl, který vanovickou pobočku pošty občas využívá.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka se úroveň poskytovaných služeb nezmění. „Důležitý je zájem smluvní strany a oboustranná dohoda při zajištění poštovních služeb. Ty zůstanou minimálně na dosavadní úrovni. Pošta Partner může také přizpůsobit hodiny pro veřejnost konkrétním podmínkám v dané lokalitě," uvedl mluvčí.

Pošta ve Vanovicích bude fungovat do doby, než Jednota zařídí nový provoz. „Jeden den se uzavře pobočka České pošty a druhý den začne fungovat Pošta Partner. Obyvatelé Vanovic se tedy nemusí bát, že by o poštovní služby na nějaký čas přišli," ujistil Vitík.

Pošta nyní provozuje přes tři tisíce dvě stě poboček po celé republice. Vlastních chce zachovat necelých sedm set. Ostatní plánuje do deseti let převést na smluvní partnery. Jestli Jednota převezme další pobočky v jiných obcích na Blanensku, její vedení zatím neví. „Je to pro nás nová věc. Uvidíme, jak bude vypadat provoz ve Vanovicích. Také záleží na tom, jestli nás ještě v souvislosti s jinou obcí pošta osloví. Hromadné přebírání poboček ale určitě neplánujeme," dodal Tichý.

O převedení usiluje pošta také v Borotíně. Tamní zastupitelé ještě nerozhodli, jestli poštovní služby převezme obec. „Záležitost jsme odročili na další zasedání, které bude asi začátkem prosince. Zatím tedy ještě není jasné, jak se věc vyřeší. Snažíme se nejdřív zjistit, co by to pro obec znamenalo a jak to funguje v jiných obcích, které už na partnerství s poštou přistoupily," vysvětlil starosta Borotína Zdeněk Toul. Obec by si musela zřídit živnostenský list a najmout i zaučit pracovníka, který by na pobočce pracoval. Pro pracovníky úřadu by to znamenalo více povinností a odpovědnosti. „Podle mě je toto řešení vhodnější pro větší obce, které mají více pracovníků a tato činnost navíc by pro ně nebyla takový problém," dodal Toul.

KLÁRA GROMSZKÁ