Tamní zastupitelé už mají připravený projekt, se kterým chtějí uspět v aktuálním kole žádostí o dotace z Regionálního operačního programu.
„Ke kulturnímu domu budeme muset přistavět novou budovu. Chátrající objekt se nedá použít, podle posudku statika musí být odstraněn,“ uvedl starosta Vanovic Petr Dvořáček.

V přízemí nové budovy vznikne informační centrum Místní akční skupiny Partnerství venkova, expozice hasičské techniky i prezentace protifašistického odboje lidí z Drválovic. „Sbor dobrovolných hasičů ve Vanovicích je nejstarším vesnickým sborem na Moravě. Do odboje byla za druhé světové války zapojena řada místních lidí. Tyto významné historické události si určitě zaslouží být nějak prezentovány,“ doplnil starosta.

V patře pak vzniknou klubovny a zázemí pro zájmové spolky působící v obci, jako je pěvecký sbor Vlastimil, evangelická mládež, myslivci, hasiči či TJ Sokol. Hlavní místnost bude vybavena audiovizuální technikou pro pořádání přednášek. Štít budovy se promění v horolezeckou stěnu.

Změn dozná i okolí kulturního domu. „Součástí areálu bude odpočinková zóna včetně dětského hřiště, venkovní výletiště, hřiště na malou kopanou dostane umělý povrch a vzniknou i dva nové kurty na volejbal. Kolem kulturního domu chceme postavit nové zpevněné cesty a parkoviště,“ vyjmenoval Petr Dvořáček.

Náklady jsou vyčísleny asi na dvacet milionů korun, z nichž převážnou většinu by měla pokrýt dotace. „Pokud s žádostí uspějeme, začneme stavět už v příštím roce. Pokud ne, pokusíme se získat peníze v dalších kolech a projekt uskutečňovat postupně,“ dodal starosta.