Pro Vanovické by se toho moc změnit nemělo. Už teď totiž pošta sídlí ve stejné budově jako obecní úřad. Vedení obce mělo zatím se zástupci České pošty dvě schůzky. První byla informativní, ale hned na druhou jim už zástupci pošty přinesli smlouvy o převodu.

Ke smlouvám se nyní bude vyjadřovat zastupitelstvo. Starosta je právě kvůli poště svolal na sedmadvacátého července. „Ke smlouvě máme několik námitek," prohlásil Pavlík. Vadí mu například to, že podle smlouvy vypadá obec jako zaměstnanec pošty. „Smlouva na mě nepůsobí tak, jako že ji podepisují dva rovnocenní partneři," řekl starosta.

Česká pošta letos plánuje převést v celém Česku asi šedesát svých poboček právě na obce, případně na jiné soukromé subjekty. Další pak v příštích letech. Nyní má Česká pošta zhruba tři tisíce dvě stě poboček, z toho asi padesátku formou franšízy, což znamená, že poštovní služby poskytuje někdo jiný na základě smlouvy. „Pošta nechce rušit žádnou ze současných poboček. Do deseti let bychom však chtěli 2 526 poboček převést na Pošty Partner," řekl ministr vnitra Milan Chovanec. V budoucnu by tak měly obce nebo soukromníci provozovat čtyři pětiny všech poboček pošt v České republice. Každý rok tím chce státní podnik ušetřit stovky milionů.

Služby pošty by tak měly zůstat zachované i v menších vesnicích. „Pobočky České pošty jsou hlavně v menších obcích často posledním zástupcem státních služeb, a plní tedy i sociální roli. Také z toho důvodu chce vláda pobočky zachovat," uvedla vedoucí odboru komunikace ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Vanovice jsou na Blanensku první, kde by měla pobočka pošty fungovat pod hlavičkou obce. Zkušenosti s tím už mají například v Lažánkách nedaleko Veverské Bítýšky. „Pro nás byla priorita zachovat v obci poštu, zvlášť pro starší lidi. Provozujeme ji už od roku 2012," vysvětlil starosta Lažánek Lubomír Katolický.

Část nákladů hradí obci stát, část ale nese sama. „Náklady nejsou to hlavní, my jsme hlavně chtěli zachovat poštu," dodal starosta Lažánek. Podle tamních lidí se jich změna provozovatele nijak nedotkla. „Vše, co potřebuji, si zde vyřídím. Žádné problémy ani změny spojené s převodem nebyly," sdělila například Marie Flašarová z Lažánek.

Na Blanensku je zhruba třicítka pošt, některé slouží pro více menších obcí. Například pošta v Boskovicích má na starosti další desítku vesnic z nejbližšího okolí. Jestli se bude některá z nich převádět na jiný subjekt, nechtěl mluvčí České pošty Matyáš Vitík komentovat. „V momentě, kdy uzavřeme smlouvu s partnerem, budeme moci zveřejnit konkrétní lokality, kterých se přeměna týká," konstatoval mluvčí. V celém Česku by to mělo letos potkat šedesát poboček. V menších obcích Blanenska, jako jsou Němčice, Sebranice nebo Doubravice nad Svitavou, zatím Česká pošta s vedením obcí podle starostů o převodu poboček nejednala.

Zda se budou převádět pošty i v jiných obcích na Blanensku, neví ani starosta Vanovic Josef Pavlík. Česká pošta na jeho dotazy, které další obce na okrese jsou na řadě, podle jeho slov nereagovala. „Jednání probíhají ve všech krajích České republiky," stručně odpověděl mluvčí Vitík.

Vanovický starosta vidí situaci kolem pošt jako zbytečně unáhlenou, když se má v krátké době převést více než dva a půl tisíce poboček na partnery.

Česká republika má v Evropě nejhustší síť pošt. Zároveň má ale také nejnižší podíl partnerských poboček, a to pouze půldruhého procenta. V sousedním Rakousku jsou to téměř tři čtvrtiny, v Německu dokonce devětadevadesát procent.

MAREK OSOUCH