Vedení obce se rozhodlo koupit rybník již v minulém roce, nyní jsou jednání ve finále. „Stát už nechtěl mít rybník ve vlastnictví, pro nás je ale klíčový. Slouží pro hasiče jako nádrž pro hašení v případě požáru," řekl starosta Vanovic Josef Pavlík.

Hasiči by vodu z něj využili zejména při požáru v dolní části obce nebo v nedalekém zemědělském družstvu. V čistírně odpadních vod se rybník stane dočišťovací nádrží. „Jsem rád, že obec rybník kupuje, bude to určitě přínos," uvedl Miroslav Přibyl z Vanovic.

Rybník je hluboký nanejvýš jeden metr. „Kvůli jeho hloubce a stavu vody neplánujeme, že by se zde lidé koupali," vysvětlil zastupitel Petr Dvořáček. Ve vodě žijí i ryby, vedení obce plánuje v jejich chovu pokračovat.

Dříve rybník sloužil jako nádrž pro zavlažování okolních pozemků. V minulosti si tam formani myli vozy po rozvážení hnoje.

Vodní nádrž je zčásti zpevněná kamenným dnem a stěnami, jsou tam i zbytky stavidel. Obec počítá s opravami. Nejdřív se pustí do rekonstrukce betonových zdí hráze a stavidel. V plánu je také pořízení odkalovací jímky na přítoku rybníka a pravidelné čištění a údržba zeleně. „To již dnes dělají naši rybáři a hasiči," doplnil Dvořáček.

Poslední důkladné vyčištění zažil rybník před šesti lety. Nánosy a bahno z něj zaplnily stovku nákladních aut.

MICHAELA REISIGLOVÁ