Přestože v současné době radní v městských kasách obrací každou korunu dvakrát, na vánoční výzdobě šetřit nebudou. Ve většině případů ani nemusí. Vánoční výzdobu totiž už mají z předchozích let.

„Výzdobu jsme pořídili zhruba před šesti lety a postupně jsem ji dokupovali. Přesnou částku nevím, ale bylo to v řádu desítek tisíc korun. Vánočními motivy vyzdobíme sloupy veřejného osvětlení převážně v ulicích ve středu města. Na náměstí republiky bude samozřejmě stát jako každý rok vánoční strom,“ přiblížil plány Blanenských místostarosta Jindřich Král. Podle něj výzdoba města tamní rozpočet příliš nezatíží. Jiné je to ovšem v případě silvestrovské ohňostroje, který každoročně nechá na náměstí republiky město připravit. „Silvestrovský ohňostroj jsme se rozhodli zrušit. Šetříme. V návrhu rozpočtu jsme počítali s částkou přibližně padesát tisíc korun. Na svatomartinský ohňostroj se nám podařilo sehnat sponzory, ale na silvestrovský ne. Příští rok už to ale může být jinak,“ dodal Král.

Také v Boskovicích sází na léty prověřenou tradici. Devětadvacátého listopadu na první adventní neděli tam rozsvítí na Masarykově náměstí vánoční strom. V prosinci zaplní náměstí stánky jarmarku tradičních řemesel a výrobků. „Jarmark řemesel a výrobků je pěkná akce. Navíc v takové vánočně komorní atmosféře. V žádném případě nechceme, aby se zde objevily stánky s oblečením a cetkami. Lidé si prohlédnou výrobky z proutí, keramiky a dalších tradičních řemeslníků. Na náměstí vystoupí také školáci a žáci uměleckých škol,“ nastínila program jarmarku boskovická starostka Jaromíra Vítková s tím, že v době jarmarku chystají bohatý program i neziskové organizace z Boskovic. „Jen namátkou třeba v Mateřském centru si lidé mohou vyrobit adventní věnec a další ozdoby,“ uzavřela Vítková.

Vánoční strom rozsvítí i v Adamově. V pátek na svátek svaté Barbory a stylově v blízkosti tamního chrámu, který je zasvěcen právě svaté Barboře. „Už minulý rok jsme rozsvěceli vánoční strom u kostela a myslím, že se celá akce povedla. Je to tam takové komornější a útulnější než na náměstí,“ myslí si farář Jiří Kaňa. Adamovské pohladí po duši ve vánoční atmosféře pěvecké vystoupení dětí a gajdošů. „Kdo bude chtít, může si prohlédnout i kostel se světelským oltářem,“ doplnil Kaňa.

V Lysicích si chtějí na výzdobě vánočního stromu dát záležet. Loni totiž vyhráli v soutěži Blanenského deníku Rovnost o nejlépe vyzdobený strom v regionu. Hlas mu poslalo přes patnáct set lidí. „Necháme se překvapit, jak letos dopadneme,“ řekl s úsměvem lysický starosta Luděk Baláč. I letos postaví Lysičtí ke stromu pokladničku. „Loni jsme vybrané peníze dali Oblastní charitě Blansko. Letos pravděpodobně také. Za osmnáct let co pokladničku u stromu máme, do ní lidé dali přibližně půl milionu korun,“ uzavřel Baláč.