Lidé z Blanska a městských částí mají letos odstrojené stromečky odkládat ke kontejnerům. „Stromky by měli Blanenští odkládat ke kontejnerům s tříděným odpadem, ne k domácímu odpadu. Každé lednové úterý je pak odklidí svozová firma,“ upozornil vedoucí odboru komunální údržby v Blansku Miroslav Pokorný.

Zájemci se mohou dosloužilých jehličnanů zbavit ještě ve sběrných dvorech. Jeden se nachází v Horní Lhotě, druhý v ulici Na Brankách. „Stromky necháme naštěpkovat. Štěpy pak uskladníme a podle potřeby je použijeme,“ nastínil Pokorný. Podle něj zdobí sešrotované dřevo třeba kruhový objezd u sochy Rudoarmějce.

Odvoz vánočních stromků mohou využít také Boskovičtí. Ti je mají narovnat ke kontejnerům ve městě. „V pondělky jedenáctého a pětadvacátého ledna je odveze firma Sita. Stromečky skončí v kompostárně, kde se naštěpkují a zkompostují,“ přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Stromky do kamen

O osudu vánočních stromků rozhodují sami obyvatelé Velkých Opatovic. „Nikdy jsme svoz stromků neorganizovali. Ve městě je hodně rodinných domů, takže jejich obyvatelé dřevo využijí na topení,“ míní starosta Jiří Bělehrádek. Podle něj se po svátcích odložené stromky v ulicích neválejí. Pokud na jeden dva pracovníci úřadu narazí, nechají je odvézt.

O odstrojené stromky se musí postarat i lidé z Letovic a městských částí. I v této části regionu stojí dost rodinných domů. „Lidé stromky odloží na zahrádce, až oschnou, dřevo nasekají a použijí, jak uznají za vhodné. Někteří odříznuté haluzky dávají třeba na záhony k hrachu,“ řekl letovický místostarosta Bohuslav Kuda. Podle něj se osiřelé stromečky hromadí pouze u kontejnerů blízko bytových domů. „Odtud je odvezou pracovníci Technických služeb,“ dodal Kuda s tím, že problém s odloženými stromky v ulicích města nikdy nebyl.

Stejný scénář čeká Kunštátské. Většina jich topí dřevem, proto zlikvidují stromky sami. Může se stát, že jehličnany odloží k nádobám s odpadem obyvatelé bytových domů. V tom případě je svozová firma odstraní.

Pohozené vánoční chlouby nepřekvapí ani lesáky. Podle Pavla Mauera ze Školního lesního podniku Křtiny totiž lidé tento druh odpadu do lesů nevyhazují. „Co si u nás zákazníci koupí, to pak v dědinách většina z nich spálí. Ve městech se zase stromky obvykle sváží. Zpátky do lesa je nikdo nevyhazuje,“ uvedl Mauer. Ten dodal, že by lesníci mohli opuštěné vánoční krasavce naštěpkovat a využít. Nepouštějí se ale do toho.

Číhat na svoz stromků nemusí Monika Vokálová z Holštejna. Každý rok jí Vánoce připomíná nazdobený smrk zasazený v květináči. „Jsem ráda, že tak nemusíme řešit, co se stromečkem. Ten v květináči jsme ozdobili už čtvrtým rokem. Po Vánocích jej vždycky odstrojíme a dáme zpátky ven. Měli bychom jej ale zasadit, už totiž měří jeden metr,“ podělila se o kousek ze svých vánočních svátků Vokálová.