Letos v zimě si za stromek zřejmě nepřiplatí. Ceny by měly podle domácích pěstitelů zůstat stejné jako loni. Přestože plantáže poznamenalo dlouhotrvající sucho.

To někde zničilo velkou část letošních sazenic. „Vzrostlých stromků bude dost. Jen nebudou mít tak husté jehličí. Sucho ale poznamenalo sazenice. Na některých plantážích jich uschlo až devadesát procent. Pokrýt ztráty se pěstitelé snaží ještě podzimní výsadbou. Problém může nastat v příštích letech, kdyby se podobná situace opakovala. Stromky na plantážích rostou osm a více let,“ uvedl František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Dodal, že pěstitelé pravděpodobně nezvýší ceny i kvůli dovozu levných stromků ze zahraničí. Tam mají ceny zůstat podle něj na stejné úrovni jako loni. Ceny vánočních smrků začínaly u prodejců v regionu na úrovni kolem tří set korun. Za vzrostlou jedli však ve městech mohli lidé zaplatit až tisícovku.

Za kolik?Ceny stromků domácích pěstitelů i z dovozu by měly zůstat stejné jako loni.
U smrků začínaly u prodejců v regionu na 300 korunách. Vzrostlá jedle vyjde až na 1000 Kč.
O poznání levněji vyšly stromky přímo na plantážích u domácích pěstitelů.


O poznání levněji přišly stromky přímo na plantážích u domácích pěstitelů. Dvě stě třicet korun zaplatili za smrk od Petra Sedláka z Hodonic na Znojemsku. Nejinak tomu bude i letos. „Zavlažovali jsme přímo sazenice, ne plošně. Díky tomu jsme sucho přečkali bez potíží. Stromkům z dovozu se snažíme konkurovat přijatelnou cenou a také tím, že si je zákazníci mohou uříznout čerstvé přímo u nás na plantáži,“ poznamenal Sedlák.

Zdražovat se nechystá ani František Opluštil z Voděrad na Blanensku, který má vánoční stromky na osmi hektarech. „Sice mi uschlo asi sedmdesát procent letošních sazenic, ale na plantážích mám vysázenou dostatečnou zásobu. Za stromek od nás lidé zaplatí stejně jako loni, asi tři sta korun. Máme smrčky stříbrné a borovice černé zhruba od metru osmdesáti a vyšší,“ řekl pěstitel.