„Jednomu z tamních chalupářů přerostl, jak se říká, přes hlavu. Začal ohrožovat okolní stavení a časem by šel stejně k zemi. Daroval ho proto Boskovicím. Říkal, že ho sázel před téměř padesáti lety po narození syna,“ řekla Deníku boskovická referentka správy zeleně Lucie Chloupková.

Do sousedního Blanska přivezla statný jehličnan těžká technika před pondělním polednem. Na náměstí Republiky jeho usazení se zájmem sledoval například jeden z tamních důchodců Milan Kuběna. „Je to tradiční vánoční atrakce. Kolem usazeného stromu v centru města pak chodím na procházky každý večer. Ten letošní vypadá, že je pravidelný, pěkný. Škoda ale, že letošnímu rozsvěcení nepřeje epidemiologická situace. Nevím, jestli vůbec bude,“ řekl Deníku muž.

Marie Kepáková ze Skalice nad Svitavou maluje obrazy jen třemi prsty. Rakovinu vzala jako výzvu.
Obrazy maluje jen třemi prsty. Žena ze Skalice přijala rakovinu jako výzvu

Strom městu daroval Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Rostl v tamním arboretu. Jedná se o smrk ztepilý vysoký zhruba dvanáct metrů. Podobný darovali lesníci také do nedalekého Adamova. Tam ho pracovníci technické čety usadili v pondělí po poledni na prostranství u kostela svaté Barbory. „Oba smrky byly zdravé. Potřebovali jsme ale, aby v arboretu uvolnily místo magnoliím, které ke svému růstu potřebují více prostoru,“ informoval mluvčí Filip Vrána z Mendelovy univerzity v Brně, pod kterou lesní podnik patří.

Slavností rozsvícení vánočního stromu v Blansku je na programu v pátek v pět hodin odpoledne na náměstí Republiky. Ve stejný čas ho mají v neděli před radnicí rozsvěcet také Boskovičtí. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci s pandemií koronaviru ale města postupně ruší doprovodné programy a vystoupení. Po Blansku se tak v pondělí rozhodli i v Adamově. „Vánoční strom v pátek rozsvítíme, ale bude to bez kulturního programu a vystoupení. Musíme dodržet aktuálně stanovená hygienická nařízení,“ uvedl adamovský starosta Roman Pilát.