Nesem vám noviny, Pásli ovce Valaši, Půjdem spolu do Betléma. Žádný pracovní shon, předvánoční nákupní horečka. Klid, pohoda, úsměvy a dobrá nálada. Vánoční koledy spojily ve středu večer alespoň na chvíli desetitisíce lidí po celé republice. V šest večer si totiž zazpívali na různých místech v zemi při akci Deníku, Česko zpívá koledy.

Na Blanensku se do projektu zapojilo šest měst a obcí. Boskovice, Adamov, Kotvrdovice, Svitávka, Černá Hora a Blansko. „Nápad se zpíváním koled se mi líbí. Přišel jsem s přítelkyní, máme s sebou v termosce čaj a na zpívání se těšíme. Přečetl jsem si o akci v novinách. Lidé by si mohli udělat pár minut čas a v tom předvánočním shonu si zazpívat," řekl Mirek Nečas z Blanska, který ve středu dorazil na blanenskou Rožmitálovu ulici.

MARTINI Band na Rožmitálce

Tam se koledy zpívaly za doprovodu sboru z kostela svatého Martina MARTINI Bandu. „Koledy známe, trému nemáme. I kdyby publikum jen procházelo, bude to pohodová akce a jsme rádi, že si můžeme zazpívat před lidmi," řekl krátce před šestou vedoucí sboru Martin Dyčka.

Na Rožmitálovu ulici dorazilo na zpívání koled přibližně sedmdesát lidí. A řada z nich ocenila zpěvníky, které na místě dostala. Dětem zase udělaly radost sladké perníčky. „Spěchám sem přímo ze zahrady. Už se strašně těším, jak budu zpívat. Všechny koledy ale neznám, tak díky za zpěvník. Když tato akce bude i příští rok, ráda přijdu zase," řekla Soňa Vašíčková z Blanska.

MARTINI Band v doprovodu elektrických kláves kromě k pěti vybraným koledám přidal i další vánoční písně. Na hlavní blanenské třídě hrál půl hodiny. „Myslely jsme, že dorazí víc lidí a v tom davu se náš zpěv ztratí. Ale byla to příjemná akce a setkání lidí," poznamenala Růžena Svěráková z Blanska, která na zpívání koled dorazila společně s maminkou.

Asi dvacítka zpěváků ze Střední pedagogické školy Boskovice, tamní Vyšší odborné školy a pěveckého sboru Janáček u vánočního stromu před boskovickou radnicí už před šestou hodinou večerní zpívala koledy na zkoušku. I to přilákalo kolemjdoucí, kterých se nakonec sešlo kolem osmdesáti.

Akci Česko zpívá koledy v Boskovicích zahájila místostarostka města Jaromíra Vítková. „Udělala jsem to ráda. Šlo o moc hezkou akci, bylo vidět, že si ji lidé užívají, zpívali se sborem, vládla zde perfektní nálada. Někteří si ke zpívání přinesli i placatky se slivovicí," uvedla Vítková. Po pěti koledách pak studentky Vyšší odborné školy přidaly ještě oblíbenou Půlnoční známou v podání Václava Neckáře.

Zpívání koled v Boskovicích inicioval Luboš Sušil a Zdeňka Boháčková. „Jsem ráda, že zde máme tak obětavé lidi. I díky nim jsme na náměstí strávili hezký večer. Tyto zdánlivě obyčejné věci totiž lidi sbližují, všechny nebaví se jen dívat ne televizi," doplnila Vítková s tím, že do akce se rádi zapojí i v příštím roce.

Zpívání pro radost

V Adamově koledy zpíval pětadvacetičlenný soubor Kroužku zpívání pro radost při Městském kulturním středisku Adamov. V sídlišti Ptačina zpívalo celkem asi šedesát lidí. Soubor po pěti koledách přidal další. „Děkujeme za skvělý nápad. Přihlásili jsme se na poslední chvíli a to se asi podepsalo na účasti. Ale příště se rádi zapojíme zase," uvedla vedoucí MKS Jitka Králíčková.

V Kotvrdovicích si v areálu společnosti BeF Home zazpívaly koledy, posilnily se svařeným vínem, koláčky a klobásou přibližně čtyři desítky lidí. A co vedlo vesnici s necelými devíti stovkami obyvatel k připojení se k celorepublikové akci? „Přijde mi fajn, že lidé v celé republice v tu samou dobu zpívají to samé. Je to okouzlující teď před Vánoci. Pár dobrovolníků se rozhodlo, že by nebylo špatné to zorganizovat. Jsme zvyklí se scházet, takže to nebyl takový problém. Každý přiložil ruku k dílu," vysvětlila jedna z organizátorek akce Pavlína Šenková. Byla by ráda, kdyby se podařilo navázat tradici a pokračovat ve společném zpívání i v dalším roce.

Čtyřlístek a koledy

V Černé Hoře zpívalo koledy pod tamní radnicí přibližně osmdesát lidí. Akci v městečku uspořádalo Centrum pro rodinu Beruška, konkrétně dětský sbor Čtyřlístek. Jeho vedoucí Adélu Surou účast mile překvapila. „Po pravdě jsem ani nečekala, že se nás sejde tolik. Hlavně kvůli tomu, že jsme se rozhodli přihlásit na poslední chvíli. Příští rok to určitě zopakujeme, zapracujeme na propagaci a lidí přijde určitě ještě více," řekla šestnáctiletá dív­ka.

Ve Svitávce se ke společnému zpívání koled sešlo ve středu večer kolem šedesáti lidí. Akce do svitáveckého parku přilákala především rodiče s dětmi. Zazpívat si ale přišli i starší lidé. „Je to velmi příjemná akce, vyšlo i počasí, protože neprší, nechumelí a není ani velká zima. Přišly jsme si sem vychutnat vánoční atmosféru," vysvětlily Běta Hrubá a Irena Horejsková ze Svitávky.

Koledy i tanec

Pořádání akce se v městysu ujalo Ochotnické divadlo Svitávka. „Organizujeme tady spoustu akcí pro děti a loni jsme se připojili do akce vypouštění balónků Ježíškovi. Letos nás oslovila akce Česko zpívá koledy a proto jsme se také připojili," dodala organizátorka akce Miroslava Holasová z Ochotnického divadla Svitávka.

K pěti koledám, které zpívali lidé na akci Česko zpívá koledy, po celé České republice si Svitávečtí přidali ještě Veselé Vánoce a členky dětského divadelního kroužku si připravily i taneční vystoupení. „Zúčastnilo se i Mateřské centrum Ferda Svitávka a členky ze Svatojánského chrámového sboru ze Svitávky," vyjmenovála Holasová.

Příští rok budeme koledy s Deníkem Rovnost zpívat opět: ve středu 10. prosince 2014.

Seznam míst, kde se ve středu na jižní Moravě budou zpívat koledy.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!