Dítě dávící se při obírání kostí ze štědrovečerního kapra, popáleniny druhého stupně při zapalování prskavek, žlučníkový záchvat z přecpaného břicha z pečené kačeny a manželská krize z křečovité snahy uchovat rodinnou vánoční pohodu. Ničeho z toho se lidé na Blanensku obávat nemuseli. Vánoční svátky totiž proběhly neobvykle pokojně.

Klidné prožití Vánoc si pochvaluje i blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. „Sváteční dny naštěstí plynuly podivuhodně klidně. O Štědrém dni ani v obou svátcích vánočních se nestaly žádné vážné nehody. Ani k problémům ve společném soužitím jsme letos vyjíždět nemuseli,“ shrnovala hladký průběh svátků Iva Šebková.

Že by policisté o vánočních svátcích mohli zůstat v klidu, se nestává moc často. Obvykle musí v těchto dnech šetřit vážné dopravní nehody. V předchozích letech byli nuceni řešit také případy společného soužití. „Už minulý rok však svátky byly klidné. Tento rok to tak naštěstí také zůstalo,“ doplnila Šebková.

Když nebudeš celý den jíst cukroví a maso, uvidíš večer zlaté prasátko. Na snídani vánočku, na oběd stačí polévka a večer aspoň zbude místo na smaženého kapra s bramborovým salátem. Tento rok si mohli lidé na Blanensku práci s vařením štědrodenního oběda v podobě polévky ušetřit. Už popatnácté v Boskovicích a poprvé v Letovicích ji pro ně v rámci dobročinné akce Polévka pro chudé i bohaté připravili kuchaři z místních restaurací. „Je to pro lidi příležitost zastavit se v předvánočním shonu a přijít nejen na polévku, ale i na kus řeči s přáteli,“ míní jeden z iniciátorů Rudolf Burgr.

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě. Tento rok se pranostika předků nevyplnila. Bahno ze zimních bot museli lidé čistit v době kateřinských zábav i vánočních svátků. Zvony půlnočních mší však svoje kouzlo ani letos neztratily. Od stolů prohýbajícími se pod hordami jídla se lidé sešli na půlnoční mši třeba do mariánského chrámu ve Sloupě. Místo tam nebylo skoro ani ke stání, dým z kadidla trochu dráždil v krku, přesto bez půlnoční by to nějak nebylo ono. Lesk v očích ze zářících svíček na oltáři a ozvěny chrámového chóru si ze mše lidé odnášeli ještě do svých domovů.

Položili do jesliček, zavinuli do plenčiček, děťátko. V Senetářově letos už tradičně tamní skauti pořádali na svatého Štěpána u doškové chaloupky živý Betlém. Tento rok tu lidé ze Senetářova i z okolí zaplnili místní kostel, ve kterém akce začínaly, i prostranství u doškové chaloupky. Stejně jako v předchozích letech si senetářovští skauti nejdřív připravili v kostele vánoční představení. „Hru se snažíme tématicky ladit k Vánocům. Skládá ji pro nás jedna z našich členek, Marcela Šebelová,“ přiblížila vedoucí oddílu Renata Musilová.

Po představení v kostele se všichni přemístili k doškové chaloupce. „Narodil se Kristus Pán, veselme se,“ zněly vsí hlasy postaviček z Betléma i lidí, kteří se jen přišli podívat. A svařák za peníze na dobročinné účely hřál nejenom v ruce.