V Blansku vánoční atmosféru zpříjemní rozdávání Betlémského světla. Místní skauti ho budou nabízet na blanenské radnici v pátek a na Štědrý den. „Tuto akci mám velice rád, je to takové zastavení před Vánoci. Kromě rozdávání světla také jezdíme zpívat do domovů důchodců,“ řekl skaut Ondřej Dyčka, který plamínek z dalekého Betléma rozdává už více jak deset let.

Kromě Betlémského světla se příchozí mohou v pátek potěšit od patnácti hodin i muzikou. Vystoupí například sbor Perličky, skupina Šnek a spol. a v osmnáct hodin bude tradiční vytrubování z balkonu blanenské radnice. Návštěvníci mohou také udělat dobrý skutek příspěvkem na Adopci na dálku. Peníze tak pomohou na výuku dvou adoptovaných dětí. Letošní rok se navíc lidé mohou těšit na pravou vánoční zelňačku, kterou budou skauti rozdávat pro zahřátí po celou dobu Betlémského světla na náměstí Svobody.

Kvasnicové pivo

Polévka, nazvaná pro chudé i bohaté, se již po sedmnácté bude zdarma rozlévat v Boskovicích. Jak uvedl jeden z pořadatelů Rudolf Burgr, na Štědrý den si na Masarykově náměstí pod vánočním stromem od jedenácti do dvanácti hodin příchozí pochutnají na bramboračce. „Připraveno budeme mít kolem tisíce porcí, tedy dvě stě padesát litrů,“ upřesnil Burgr. Během této tradiční akce lidé mohou také jakýmkoliv obnosem přispět na postižené děti. „Loni jsme vybrali přes sedmdesát jedna tisíc korun, které pomohly sedmi dětem,“ dokončil Burgr. Kromě polévky si návštěvníci mohou odnést i Betlémské světlo a ochutnat speciální kvasnicové pivo.

Na Štědrý den ale o hodinu později, od dvanácti do třinácti hodin, se polévka rozvoní i na Masarykově náměstí v Letovicích. „Budeme vařit šedesát litrů čočkové polévky,“ naznačil František Kulhavý, majitel z pořádající restaurace Karlov.

Půlnoční u kovárny

Štědrý večer bude na mnoha místech ve znamení slavnostních bohoslužeb. Pro blanenské věřící začne půlnoční ve dvacet tři hodin v kostele svatého Martina, o hodinu dříve už se koledami rozezpívá dřevěný kostelík. V Rudici, stejně jako v minulých letech, bude půlnoční přímo pod širým nebem u kovárny. „Začátek je o půl dvanácté, hrát bude jedovnická dechovka Olšověnka a o půlnoci se bude nalévat svařák,“ upřesnil blanenský farář z Církve československé husitské Martin Kopecký.

O Vánocích se také zpřístupní některé zámky. V Lysicích se komnaty otevřou pětadvacátého a jednatřicátého prosince od deseti do šestnácti hodin. Boskovický zámek nabídne od šestadvacátého do osmadvacátého prosince vánoční kostýmované prohlídky. „Začátky budou v šestnáct, sedmnáct, osmnáct a devatenáct hodin a doporučujeme se předem objednat,“ sdělila Michaela Janíková.

Vánoce lze strávit také ve sportovním duchu. V úterý se v Petrovicích uskuteční už sedmnáctý ročník Hraběnčina běhání. Na trať v délce pěti a půl kilometru sportovci vyběhnou v jedenáct hodin.

DAGMAR KULAVIAKOVÁ