Například v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy vyvrácený kmen zcela zničil stojan panelu naučné stezky Macocha u jeskyně Štajgrova díra. „Nechali jsme vyrobit nový stojan, na který se pak po jeho instalaci vrátila textová deska,“ informoval Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

V rezervaci Býčí skála je nyní nové zábradlí, které brání vjezdu aut na louku před světoznámou jeskyní. Na Stránské skále v Brně pak ochránci přírody natřeli a zpevnili tamní odpočívadla a obnovili značení dvou tras. Nově natřené jsou i hraniční sloupky a dva informační panely této národní přírodní památky.

Sčítání zimujících netopýrů v Moravském krasu je v plném proudu. V pondělí přišla na řadu Erichova jeskyně.
Baterky a ostříží zrak. V Moravském krasu počítají netopýry. Podívejte se jak

Na brněnském Červeném kopci před časem vandalové zničili čtyři hraniční sloupky významné geologické lokality. „Chybějící hraniční sloupky bylo třeba nahradit včetně nových smaltovaných cedulí. Současně se místo vyčistilo od drobných odpadků a ohnišť,“ upřesnil výčet prací Tůma.

Chrání jeskyně

Dodal že Agentura ochrany přírody a krajiny věnovala pozornost také zabezpečení jeskyní v Moravském krasu. Nové uzávěry nyní chrání jeskyně Závrt číslo 17 Harbechy a Závrt T4 U kříže. Opravená je také vnitřní šachtice v jeskyni Kajetánův závrt. „U zakázek pro jeskyně se projevil vysoký růst cen materiálu. Uzavřením jeskyní se chrání jejich flóra i fauna a případná krápníková výzdoba. Současně se tím zajistí také bezpečnost. U prvních dvou uvedených jeskyních je totiž výskyt nebezpečného oxidu uhličitého,“ poznamenal Tůma.

Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku nabídne zážitkovou trasu pro turisty.
S baterkami Za tajemstvím jeskyně: Výpustek přiblíží nová zážitková trasa

Běžné drobné opravy, jako třeba doplnění odcizených smaltovaných cedulí, provádí strážci přírody podle něj v Moravském krasu průběžně. Po dohodě s vlastníky lesa strážci také odstraňují spadlé stromy přes turistické cesty.