Vandalové si však dělají ze značek terče i v dalších koutech Blanenska. Nejčastěji se do nich strefují sprejem. Jindy značky obrací, přemístí nebo je ukradnou. V ulicích obcí i na cestě mezi nimi je pak nebezpečno.
Přilepené uši k hlavě chodce na dopravní značce nebo vodorovné značení na vozovce připomínající dámské přirození. To a mnohem více míjí řidiči na silnicích Blanenska. „Když jsem poprvé uviděl vulgární obrázky u značení na silnici poblíž Šebrova, nestačil jsem se divit. Obrazce na sebe strhávají pozornost a řidiči pak nemusí dát pozor na cestu. Rozhodně mi to nepřipadá vtipné,“ řekl Alois Drtil, který cestuje autem denně.
O sprostých nákresech na silnici vedoucí z Šebrova do Blanska už silničáři informovali svého šéfa. „Pořízení tohoto vodorovného značení pro cyklisty stálo dost peněz. To, že je někdo znehodnotil, zamrzí. Takový případ ale řešíme na Blanensku poprvé,“ řekl Miloš Bažant s tím, že vandalové se častěji zaměřují na svislé dopravní značky. Mnohdy poté, co popijí alkohol a vracejí se domů. „Značky občas přetočí nebo vyvrátí. Tyto problémy jsme dříve řešily každých čtrnáct dní mezi Bořitovem a Rájcem. Lidé tam dokonce vyvrátili i sloupky, které vozovku lemují. Na jiných místech jsme zase přišli o svodidla,“ popsal Bažant. Pořídit nová svodidla je přitom drahý špás. Metr těchto zábran totiž stojí kolem dvou tisíc korun. „Značka zase vyjde na tisícovku. Pokud k ní musíme přidat i sloupek, cena se vyšplhá na dva tisíce korun,“ upozornil Bažant. Pokud informaci na značce překryjí nasprejované nápisy, silničáři je vyčistí speciálním přípravkem. Problémy se snaží vyřešit ihned.
Nemalé peníze
Vandalové neřádí jen na krajských silnicích. Bohaté zkušenosti s nimi mají i lidé v ulicích měst a obcí. Třeba Blanenští. „Poškozených značek míváme každý rok dost. Nejčastěji jsou otočené nebo posprejované, a to většinou na hlavních tazích ve městě. Vandaly lákají i přenosné značky. Mnohdy je přemístí nebo otočí třeba když směrují řidiče na objížďku,“ popsal vedoucí blanenského odboru komunální údržby Miroslav Pokorný. Každou objevenou zničenou značku nemohou pracovníci radnice vyměnit ihned. Stojí to totiž nemalé peníze.
Podobné kousky Pokornému nepřipadají vtipné, bývají také životu nebezpečné. „Pokud někdo otočí třeba stopku a nechá řidiče vjet do hlavní silnice, může to skončit špatně,“ varoval.
To samé tvrdí policisté. Pomalované svislé či vodorovné značení podle nich zase řidiče rozptyluje. „Ti se za jízdy zamýšlejí, jakou informaci značka dává, což může narušit plynulou jízdu ostatních aut nebo dokonce způsobit nehodu. Žádnou takovou jsme však v poslední době nevyšetřovali,“ uvedla policejní mluvčí Iva Šebková a připomněla, že se výtržníci dopouštějí trestného činu. „Poškozují cizí věc, takže jim hrozí pokuta nebo dokonce i to, že skončí až na rok ve vězení,“ přiblížila.