Čas, počasí a mnohdy i vandalové se ale podepisují na stavu městského vybavení. Jde především o lavičky a odpadkové koše, autobusové zastávky, ukazatele či stojany na kola.

Blanenští právě skončili s výměnou laviček v centru města. Podstatná část starých zmizela už loni, letos přišla na řadu část náměstí Republiky okolo oddychové zóny a Rožmitálova ulice. „Nové lavičky samozřejmě chválím. Ještě by bylo fajn, kdyby tam aspoň občas byli vidět strážníci a omezili výskyt existencí, které tam tráví většinu dne. Jednou z nejkrásnějších ulic Blanska se pomalu bojím procházet,“ komentoval nové lavičky na sociálních sítích třeba Michal Krška.

Loni například strážníky volala prodavačka jednoho z tamních obchodů. Parta výtržníků shodila truhlík s květinami. „Byla jsem u přestupkové komise. Potřebovali vyčíslit škodu. Pak jsem to nechala plavat, šlo o truhlík, kytky a rozsypanou hlínu,“ řekla majitelka obchodu Jindřiška Šamanová. Rožmitálova ulice je podle ní letos klidnější. „Od té doby, co tu otevřeli cukrárnu, sedí na lavičkách lidé se zmrzlinou,“ dodala.


KONTROLY DENNĚ


Strážníci prochází rušnou zónu ve středu města denně. Nemůžou však vyhnat někoho, kdo jen sedí na lavičce, zákon to neumožňuje. „Žádné mimořádné události jsme nezaznamenali. Co se týká bezdomovců, v Blansku jde o jednotlivce,“ konstatoval Stanislav Sotolář z blanenské městské policie.

Celkem za necelou stovku laviček zaplatili Blanenští zhruba 650 tisíc korun. Dalších 730 tisíc z městské pokladny loni stála výměna malých odpadkových košů za větší, opravy dalších poškozených košů a nové čekárny na zastávkách městské dopravy.

V Boskovicích stálo nové posezení a nádoby na odpadky i s údržbou současných bezmála 380 tisíc. Letos na ně radnice vyčlenila o dvacet tisíc korun víc. Peníze spolyká doprava, manipulace a montáž. „Průměrná cena lavičky moderního vzhledu je patnáct tisíc korun, u moderních košů sedm tisíc korun za kus,“ vyčíslila vedoucí tamního odboru tvorby a ochrany životního prostředí Leona Fialová.

Spousta laviček a košů padne za oběť vandalům. V Boskovicích řeší strážníci ročně desítky takových případů. „Díky kamerovému systému máme vysokou úspěšnost,“ ujistil šéf strážníků David Krátký.


DOPLNÍ KOŠE


Ve Slavkově u Brna na Vyškovsku osadili nové parkovací sloupky, lavičky, stojany na kola, vývěsní tabule na plakáty a odpadkové koše ve středu města před dvěma lety. Do nových prvků investovali milion čtyři sta tisíc korun. „Letos máme vyhrazených dvě stě tisíc korun na dovybavení košů a informačních totemů na označení obchodních zón,“ sdělila mluvčí města Veronika Slámová.

Vyškovská pokladna loni vydala sto tisíc na opravy a údržbu a stejnou částku na pořízení nových prvků. „Jde o opotřebení nebo o různé pozůstatky po vandalech. Loni jsme nechali některé koše přišroubovat,“ oznámil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.