Napište svůj názor do diskuze pod článkem

Nedostatek laviček pociťují Letovičtí zejména na náměstí. „Rádi bychom jejich počet doplnili. Vandalové je však znovu a znovu ničí. Za poslední léta jsme museli lavičky na náměstí vyměňovat už třikrát,“ postěžoval si starosta Letovic Radek Procházka. Ten chce letos postavit na náměstí pět nových laviček. Má obavy, že ani tyto dlouho nevydrží.

„Lavičky jsou sice kvalitní, lidé ale sedají na jejich opěradla a poškozují je dalšími nevhodnými způsoby. Krizové jsou páteční a sobotní noci po skončení zábav,“ pokračoval Procházka. Vandalové lavečky nejen poškozují. Několikrát skončily spolu s odpadkovými koši v rybníčku letovického parku. Jednu lavičku dokonce neznámý škůdce schválně nařízl pilkou.

Lavičky museli z jezírka u zámeckého skleníku vytahovat také Boskovičtí. „Vandalové většinou lavečky převrátí nebo pomalují. Nová přitom stojí nejméně dva a půl tisíce korun,“ přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková s tím, že nedávno si výtržníci vyhlédli nové posezení v sídlišti Pod Oborou. „Naposledy jsme lavičky rozmísťovali na jaře. V současnosti jejich nedostatek nepociťujeme,“ podotkla Vítková.

Velké Opatovice: vandalové lavičky odnášejí

Občas o jednu z laviček přijdou Velkoopatovičtí. Posezení přitom nestačí lidem, kteří navštíví tamní zámecký park. „Potřebovali bychom v parku více laviček. Řádění vandalů je jeden z důvodů, proč jich je málo. Kromě ničení kolikrát neznámí lidé lavičky také odnášejí pryč,“ řekl starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

V centru Blanska si lidé na nedostatek míst k odpočinku stěžovat nemohou. Zato lavičky v zámeckém parku trpí. Potom i ti, kteří na ně usednou. U sedadel je totiž spousta cigaretových nedopalků a dalších odpadků. Některé lavičky mají vytržené laťky. „V rohu parku nad galerií byly dříve lavičky vytrhané. Proto jsme je odstranili. Na lavičkách nad jezírkem se zase podepíše mládež. Posezení na trase ale udržujeme. Kde je ve městě potřeba, tam je doplníme,“ sdělil vedoucí odboru komunální údržby v Blansku Miroslav Pokorný. Nedávno přibyla lavička u pískoviště v ulici Sadové. Dále údržbáři odstranili pět poškozených laveček z ulice Salmovy. Na žádost lidí je nahradili třemi novými.

Výtržníkům hrozí přestupková komise

Podle ředitele městské policie v Blansku Martina Lepky se vandalové dopouštějí přestupku proti majetku. „Pokud by způsobili škodu, museli by před přestupkovou komisi. Ta rozhodne o úhradě škody či výši sankce,“ nastínil Lepka s tím, že nyní strážníci v Blansku řeší zejména zdevastované odpadkové koše. „V minulosti se nám však díky kamerám podařilo odhalit vandaly, kteří na náměstí Republiky vytrhli lavečku ze země,“ dodal Lepka.