Všechno začalo obecní loukou. „Dokázali jsme ji udržovat jen s obtížemi a byla nám vlastně k ničemu, protože žádný dobytek už na ní nikdo nepásl. Proto jsme se v lokalitě, kterou nazýváme V Severkách, rozhodli vysadit více než jeden hektar lesa," vysvětluje starostka Valchova Jindřiška Brožová.

Asi na třetině plochy vysadí listnaté stromy a na zbytku třeba jedle a smrky. „Museli jsme si zajistit sazenice s certifikátem původu, takže jsme se rozhodli, že ušetříme na samotné výsadbě. Na té se všichni podílíme brigádně, pouze za občerstvení," říká starostka.

Včetně ní se do práce pustilo asi dvacet lidí. „Docela mě to baví, vyšlo nám počasí a je teplo. Navíc se tady sešli samí pohodoví lidé, zasmějeme se a utíká to," pochvaluje si v neděli pětasedmdesátiletá Jaromíra Šonová.

Vysazení stromků je teprve začátek. „Budeme je muset minimálně pět let opečovávat. Snad sem pak nezačnou chodit lidé pro vánoční stromky," usmívá se Brožová.

Brigádníci vědí, že oni sami se dřevem z této části lesa nezahřejí. „Kácení stromů začne až za nějakých devadesát let. Bereme to jako takovou službu budoucím generacím. Je hezké, že po nás něco zbude," uznává třeba Miroslav Šrom.