Místa určená pro přecházení cesty Valchovští postavili dvě. „První je přechod pro pěší s klasickou zebrou. Druhý je takzvaným místem pro přecházení, což je technický výraz. Oba samozřejmě slouží svému účelu, ačkoli se částečně liší," nastínila starostka Valchova Jindřiška Brožová.

Přesto s nimi stále nebyla úplně spokojená. „Kvůli bezpečnosti našich obyvatel jsme se oba rozhodli osvítit. To ocení především rodiče dětí, které od nás jezdí autobusem do Boskovic. V blížícím se zimním období se přeci jen dříve stmívá," uvědomuje si Brožová.

O podobě osvětlení má jasno. „Na rozdíl od běžných sloupů veřejného osvětlení budou vyzařovat bílé světlo, které osvítí přesně místo, kudy lidé cesty přechází," vysvětlila valchovská starostka.

Vedení obce počítá s tím, že odborníci sloupy k přechodům nainstalují ještě do konce letošního roku. „Momentálně jsme uprostřed výběrového řízení. Slibujeme si od něj, že ještě o něco sníží výslednou cenu projektu," doplnila Brožová.

Předběžné náklady vyčíslila na dvě stě třicet tisíc korun. „Více než sto sedmdesát tisíc korun ale naštěstí pokryje dotace, kterou jsme získali z Místní akční skupiny Boskovicko Plus," dodala valchovská starostka.