Byl to desetiletý valach Alan a pomáhal při odklízení pokácených uschlých stromů z prudkého srázu. „Traktor by tu měl problém s nedostatkem místa při manévrování, zasahoval by do rušné silnice. Tak proto jsme tu s koněm,“ řekl Deníku Rovnost kočí Jaroslav Pliska ze Senetářova na Blanensku.

Na Blanensku vypsali sbírku. Podpoří rodinu tragicky zesnulého policisty Martina Šaršona.
Začala sbírka. Po tragicky zesnulém policistovi z Blanenska zůstala žena a dítě

Na zmíněném pozemku, kde hospodaří křtinští lesníci, šlo k zemi několik desítek starých stromů. Kácení probíhalo před několika týdny za částečné uzavírky provozu a asistence policie. Nyní už se blíží do finále.

„Budeme tu ještě v pondělí a úterý. Pokácely se staré stromy, které hrozily pádem na silnici. Bylo jich větší množství. S sebou mohly vzít několik dalších kmenů a zasáhnout daleko do vozovky. Proto šly dolů. Byly to buky, modříny a borovice,“ dodal Pliskův kolega, dřevorubec Rostislav Boháček.

Podle Plisky rostly stromy v těžko přístupném terénu. Místo nasazení koně už pak připadala při jejich transportu v úvahu snad jen lanovka. A jak se jeho kůň srovnal s rušným provozem v blízkosti lesa?

Povodí Moravy druhým rokem pokračuje v rozsáhlé rekonstrukci vodní nádrže Letovice.
Velká rekonstrukce Křetínky pokračuje. Podívejte se, jak to tam vypadá z nebe

„Na provoz je zvyklý, ale příjemné to pro něj určitě není. Mám ho od jeho dvou let a všechno jsem ho naučil. Můžu se na něj spolehnout, je to dobrý pracant. Koně mají při práci v lese pořád svoje uplatnění. I moderní technika má totiž stále svoje limity,“ dodal muž.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vývar za bůra a guláš za patnáct. Retro ceny v Bořitově přilákaly davy lidí 

Zdroj: Deník/Jan Charvát