Podle duchovního správce křtinské farnosti Metoděje Jána Lajčáka se jich dosud podařilo za uplynulé dva roky adoptovat zhruba polovinu a získat přibližně 2,6 milionu korun. Adopce zbylých píšťal by mohla přinést více než milion korun. Tyto peníze chce farnost v budoucnu použít na doplacení stavby varhan a na kulturní akce, které s nimi budou úzce souviset. 

„Zájemci o adopci varhanních píšťal si mohou vybrat ze čtyř balíčků v různých cenových relacích. Od patnácti set korun až po padesát tisíc,“ řekl Deníku Lajčák. Příspět lze přes tento odkaz.

Na kůru křtinského kostela řemeslníci sestavují unikátní, více než dvě stě padesát let staré varhany. Na znémé poutní místo se vrátily po volné historické rekonstrukci z dílny v Lomnici na Brněnsku.
Plíce křtinského chrámu se letos nadechnou. Odborníci sestavují obnovené varhany

Za poslaný příspěvek získají například znějící atrapu píšťaly, certifikát, zápis na zeď dárců nebo vstup na komentovanou prohlídku Jména Panny Marie. „Božský zvuk varhanám přeje Jan Staněk z Modřic,“ napsal na zmíněný účet jeden z dárců, který poslal příspěvek tři tisíce korun.

Křtinská farnost v minulosti uspořádala několik benefičních koncertů a akcí na podporu rekonstrukce více než dvě stě padesát let starého nástroje. Jednou z nich je například festival Křtinský hudební čtyřlístek. Letos se koná už po třetí.

  • Podívejte se, jak na kůru křtinského kostela řemeslníci varhany sestavovali
Zdroj: Deník/Jan Charvát

„První koncert se uskuteční 17. září v pět hodin odpoledne. V kostele vystoupí komorní orchestr Musica Nova pod vedením dirigenta Jaroslava Martináska s nastudovaným dílem Josepha Haydna: Sedm slov Vykupitelových. Vstupné je dobrovolné,“ informoval zakladatel festivalu Ján Lajčák. Další koncerty jsou v tamním kostele na programu 24. září, 8. a 22. října.

Veřejnost si letos připomene tři sta let od úmrtí barokního architekta Jana Blažeje Santini-Aichela, který chrám ve Křtinách navrhl.

Zdroj: Deník/Jan Charvát