Živé muzeum s expozicemi na několika místech v regionu. Konkrétně v budovách, které jsou ojedinělým dokladem vesnické architektury hlavně na Malé Hané. To je vize občanského sdružení Živé muzeum.
Nadšenci z občanského sdružení chtějí zájemcům ukázat, jak se žilo na vesnici před sto a více lety. Ukázky dobového bydlení doplní například i hospodářská zvířata a staré odrůdy ovocných stromů typických pro region. Proto také název Živé muzeum.
Hlavním tahounem občanského sdružení je Jiří Pokorný, který už téměř deset let sbírá etnografické materiály v regionu a chce zachránit co nejvíc odkazů na zdejší tradiční zanikající kulturu. „Chceme vybudovat muzeum, ve kterém nebudou jen statické expozice, ale bude skutečně živé. Expozice by měly být ve Světlé, v Knínicích u Boskovic a v Újezdě u Kunštátu. V těchto obcích jsou zajímavé historické stavby, které postupně prochází rekonstrukcí. V budovách chceme představovat vždy určitou epizodu z minulosti života na vesnici. A to včetně expozice starých ovocných dřevin, které jsou pro region typické. Zároveň chceme zachránit určitý genetický fond tradičních hospodářských zvířat, aby i další generace tato zvířata znaly,“ přiblížil Pokorný.
Hlavní základnu bude mít muzeum ve Světlé, v objektu takzvaných familií, což je původní vrchnostenská stavba z počátku osmnáctého století s dochovaným barokním krovem. „Budova je zatím v dost špatném stavu, ale v její části chceme už letos otevřít první expozici. Chceme tam uvádět krátkodobé výstavy zaměřené například na řemesla, obchod či historii regionu,“ řekl dále Pokorný.
Podle Pokorného je dům v Knínicích z roku 1714 mimořádně cenným dokladem staveb regionu Malé Hané, který se dochoval tak, jak vypadal na konci devatenáctého století. „Tato budova byla v havarijním stavu. Rekonstrukce probíhá velice citlivě a směřuje k vynikajícímu výsledku,“ hodnotí Marek Fajman z Národního památkového ústavu v Brně. Slova chvály má i pro obnovu chalupnické usedlosti v Újezdě, která je zase typickou venkovskou stavbou pro oblast Kunštátska a Českomoravské vysočiny. „Podobných roubených staveb je v okrese už jen několik, hlavně v oblasti Boskovicka. Mají tedy vysokou hodnotu a každý takový dům, který by zmizel, by byl velkou ztrátou,“ doplnil památkář.
Snahu občanského sdružení vítá i starosta Světlé Jiří Cikánek. „Předchozí majitelé se o budovu takzvaných familií moc nestarali, takže je ostudou obce. Pokud ji občanské sdružení opraví, bude to jen dobře. A když by začalo fungovat muzeum, určitě by díky němu přišli do obce turisté,“ míní starosta.
Jiří Pokorný by chtěl obnovit i větrný mlýn, který dřív ve Světlé stával.„I mlýn by byl součástí muzea, ale není to teď priorita. Nejprve opravíme stávající stavby. Mlýn totiž zanikl po požáru v roce 1936, takže jeho repliku bude třeba celou postavit,“ doplnil Pokorný.