Prostor pro tématické výstavy, přednášky, besedy a workshopy, posezení pro návštěvníky, sociální zázemí i úschovna zavazadel. Takové mají v Boskovicích plány se starou budovu bývalé školy na Bílkově ulici v židovské čtvrti.

„V budově školy vznikne centrum židovské kultury, ve kterém si budou moct lidé odpočinout a zároveň se dozvědět něco víc o historii židovské čtvrti. I v minulosti sloužil tento dům pro různé účely, tak bychom chtěli jeho multifunkční charakter zachovat i dnes. V této chvíli vybíráme projektanta, škola by měla být opravená do roku 2013,“ přiblížila Dagmara Hamalová, ředitelka Muzea Boskovicka, které v současnosti provozuje synagogu maior a v budoucnu by se mělo starat i o provoz školy.

Nejen budovu bývalé školy čekají v příštích letech změny. Opravy se dotknou také synagogy. „Sice ne v takovém rozsahu jako budovu na Bílkově ulici, ale i synagogu je třeba opravit. Máme v plánu odvlhčit zdivo a chystáme renovaci některých dřevěných částí, například balkónku,“ upřesnila Hamalová.

Na obě památky dostanou Boskovičtí dotaci díky celorepublikovému projektu Federace židovských obcí. Boskovice totiž byly zařazeny mezi deset měst v České republice, ve kterých federace zamýšlí do roku 2013 uskutečnit svůj projekt nazvaný Revitalizace židovských památek v České republice a jejich využití pro vzdělávací a veřejné kulturní služby.

„Budova v Bílkově ulici v Boskovicích opravu potřebuje. Je součástí židovské čtvrti, která je nyní celkově už v docela slušném stavu, takže jeho oprava je namístě,“ uvedl Pavel Fried, předseda Židovské obce Brno, která vlastní synagogu i dům v Bílkově ulici.

Také Helena Janíková, která už šest let turisty židovskou čtvrtí provází, opravu bývalé školy vítá. „Ve čtvrti totiž chybí prostor, kde by si mohli její návštěvníci odpočinout, odložit si zavazadla, v klidu si přečíst něco o její historii, prohlédnou si výstavu a třeba si i koupit nějaký suvenýr na památku. Toto vše by jim měla v budoucnu bývalá škola nabídnout,“ přiblížila Helena Janíková.

Nejen kvůli pohodlí turistů je však podle průvodkyně prospěšné otevřít budovu lidem. „Bývalá škola má totiž velmi zajímavou historii. Ještě po první světové válce sloužila jako poslední židovská škola u nás, ve které se učilo německy. To do ní rok chodil dokonce i Erik Jan Hanussenn, věštec Adolfa Hitlera. Pak budova sloužila například jako knihovna a nakonec v ní byly soukromé byty,“ doplnila Janíková.

Kdy se s opravami začne, Boskovičtí ještě přesně neví. „Projekt je složitý, zahrnuje dvacet objektů v židovských obcí v deseti městech ČR. Spojuje jej totiž také myšlenka, že by měly židovské obce navzájem spolupracovat. Realizace tohoto velkého projektu je plánována do roku 2013, a proto se nedá přesně odhadnout, kdy se práce na památkách zahájí,“ vysvětlila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.