Otevření vyhlídky se zúčastní nejen zástupci Žernovníka, ale také okolních obcí. „Žádný speciální program nepřipravujeme. Po slavnostním otevření se možná přesuneme do kulturního domu, kde má zahrát harmonikář. Připravíme i drobné občerstvení," řekl starosta Žernovníku Josef Zvěřina.

Vedení obce tak dotáhlo do konce projekt, na němž pracovalo více než čtyři roky. Některým lidem v Žernovníku se však stavba rozhledny nezamlouvá a považují ji za plýtvání penězi. „Někteří lidé s výstavbou rozhledny nesouhlasili. Ale jednalo se pouze o jednotlivce, takže doufáme, že při otevření nedojde k žádným excesům," dodal Zvěřina.

Stavět rozhlednu začali dělníci v Žernovníku letos v květnu. „Jako základ nám posloužil starý vodojem z počátku šedesátých let, který stojí na konci obce ve směru na Lubě. Na něm jsme udělali dřevěnou konstrukci z modřínu ve tvaru šestiúhelníku s krytým ochozem. Schody jsou z dubového dřeva," popsal rozhlednu Zvěřina.

Rozhledna je vysoká asi patnáct metrů a stála přibližně dva miliony osm set tisíc korun. Část nákladů pokryjí dotace z Evropských fondů. Vstup na rozhlednu bude zdarma.

MARTINA SPOUSTOVÁ