Blanenská městská zabijačka má před sebou první ročník. „Uvažovali jsme o tom od doby, kdy jsme dostali na starosti farmářské trhy. Loni to ještě nevyšlo, letos už naštěstí ano. Zatím to bereme jako pokus o něco nového a necháme se překvapit, jaký zájem lidi projeví. Ale nechceme všechno vsadit na jeden ročník, takže zabijačku zorganizujeme i příští rok," přislíbil ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

Zabijačka však zůstane pouze v názvu akce. „Žádné zvíře se usmrtit nechystáme. Prase už mrtvé dovezeme. Řezníci jej poté na místě obvyklou metodou rozbourají. Většina dospělých už u něčeho takového pravděpodobně někdy byla, ale věřím, že pro mnoho dětí to bude novinka. A my jim chceme nabídnout možnost nasát tradiční atmosféru," vysvětlil hlavní záměr Jeřábek.

Akci zahájí v devět dopoledne a ukončí asi o šest hodin později. „V zámeckém parku postavíme vyhřívané cirkusové šapitó, kde na všechny čeká kulturní program. Snažili jsme se jej udělat co nejpestřejší. Ve stanu vystoupí divadelníci z Kolárky, biketrialisté Martin Kakáč a Vašek Kolář nebo zpěvačka Adéla Grimová. Nejprve si zazpívá s dětmi, později zavede hosty do světa muzikálů," vyjmenoval ředitel Kulturního střediska města Blanska.