Podle starosty Úsobrna Jaroslava Jandy tamní pomník už delší dobu opravu potřeboval. „Byl v naprosto dezolátním stavu, a dokonce hrozilo, že se časem zřítí. To bylo nebezpečné například pro děti, které si v jeho blízkosti hrávají. Odborníci jej restaurovali zhruba dva měsíce," vysvětlil Janda.

Od začátku však vedení radnice vědělo, že projekt z vlastních peněz nedokáže zaplatit. Obec potřebovala dotaci. „Pokoušeli jsme se o ni už loni, ale bohužel neúspěšně. Proto jsme to letos zkusili znovu a nakonec se nám podařilo domluvit se se zástupci Státního zemědělského investičního fondu. Dotace pokryla výraznou část celkových nákladů," ocenil Janda.

S novou podobou památníku obětem první a druhé světové války se lidé mohou poprvé seznámit tuto sobotu od dvou hodin odpoledne v parčíku před budovou úsobrnského obecního úřadu.

Pozvání na akci přijali starostové okolních obcí, členové dotačního fondu i Místní akční skupiny Partnerství venkova. „Předpokládám, že si ji nenechají ujít ani děti obětí druhé světové války, jejichž jména na památníku najdou. Chceme svým dílem přispět k zachování paměti národa. Celkovou účast lidí na slavnosti si ale netroufám odhadovat. Nechám se překvapit, kolik jich přijde," prohlásil starosta.

Součástí akce bude kromě odhalení a posvěcení památníku také vystoupení dětí z úsobrnské školy a školky. Na závěr si návštěvníci poslechnou státní hymnu. Po celou dobu navíc dostanou možnost prohlédnout si historickou vojenskou techniku.