Odborná firma nyní podle něj vymění okna a udělá novou střechu, protože stávající je v havarijním stavu. „Měla špatnou krytinu i krovy a zatékalo do ní. Škola také dostane novou fasádu, čímž výrazně ušetří na nákladech za energie. S tím budou spojené i menší náklady na provoz školy," vysvětlil Mikula.

Úsobrnským se na akci povedlo získat dotaci z evropských fondů. „Z rozpočtu doplatíme přibližně jeden a tři čtvrtě milionu korun. Peníze z dotace poputují hlavně na zateplení a výměnu oken. Evropská unie hodně přispívá na investice týkající se úspor energií. A když se nám naskytla tato možnost, řekli jsme si, že ji využijeme," nastínil zastupitel Jiří Navrátil.

Obec se pak rozhodla, že školou opraví kompletně. „Usoudili jsme, že bude dobré opravit rovnou i další části školy, aby vydržely do budoucna. Kromě střechy vyměníme i topení, upravíme schody a objekt vymalujeme," poodhalil Navrátil.

Vše bude hotové do konce května letošního roku. „Dělníci se do opravy pustili teprve před pár týdny. Výuku vedení školy nijak omezovat nemuselo. Jen když betonovali strop, z bezpečnostních důvodů a také kvůli větší efektivitě prací se žáci přesunuli do obecního sálu," přiblížil Mikula.

Do konce července prokoukne také mateřinka v Cetkovicích. Oprava přijde na téměř pět milionů korun. „Počítáme se zateplením celé školky včetně střechy. Staré plynové kotle vyměníme za plynová tepelná čerpadla," popsal starosta Cetkovic Petr Horák.