„Hlavně, aby mě mladí nedali do domova důchodců,“ uvažují často se strachem staří lidé.

Právě pro ty chtějí v Týdnu sociálních služeb otevřít své brány domovy pro seniory. „Chtěli bychom naše budoucí klienty zbavit obav z domovů důchodců. Často totiž tak moc nechtějí opustit svoje rodné domy a připustit, aby se o ně někdo staral, že přežívají i několik let o samotě v hrozných podmínkách,“ přiblížila smysl Dne otevřených dveří ředitelka boskovické Městské správy sociálních služeb Marie Sáňková.

Týden sociálních služeb, který se koná od 5. do 11. října, se v České republice uskuteční vůbec poprvé. V rámci něho se ve středu v celé zemi otevřou různá sociální zařízení. Hlavní cílem akce je přiblížit lidem, jak sociální služby pomáhají potřebným. „Je to pro nás možnost, jak ukázat, co vůbec děláme. A zároveň upozornit na potřebnost sociálních služeb. Protože většinou, když lidé sami pomoc nepotřebují, tak se o ni ani nezajímají,“ prohlásila Sáňková.

V rámci Správy sociálních služeb v Boskovicích pustí zájemce například do Domovu pro seniory nebo do Domů s pečovatelskými službami. Očekávají, že se přijdou podívat hlavně lidé, kteří se už sami nemůžou postarat o svoje stárnoucí rodiče nebo ještě aktivní důchodci.

K Týdnu sociálních služeb se připojili také v boskovickém stacionáři pro postižené Betany. Ve tři hodiny odpoledne tam zájemce poučí o tom, jak získat příspěvek na toho, o koho pečují a jak s ním dále zacházet. Kdo bude chtít, může se porozhlédnout také po domově. „Sice Den otevřených dveří nijak nevyhlašujeme, ale kdo bude mít zájem, tomu rádi naše zařízení předvedeme,“ řekla vedoucí Betany Marie Zouharová.

Oproti tomu ve velkoopatovickém Paprsku, kde se starají o mentálně postižené muže, otevírají své brány už několik let. „Letos tak ale poprvé učiníme v rámci celorepublikové akce. Ukážeme hlavně výrobky, které vznikly při pracovních terapiích, například ručně tkané koberce nebo pletené košíky. Dále se lidé budou mít možnost podívat, jak s klienty pracujeme třeba při canis terapii s fenkou boxera Vilmou,“ přiblížila Jana Krčmářová z Paprsku. A jak na nezvyklý rozruch reagují obyvatelé Paprsku zvyklí na svůj klid?

„Naštěstí velmi dobře. Jsou hodně bezprostřední a tak se rádi pochlubí tím, co vyrobili nebo jak si zařídili svoje pokoje,“ doplnila Krčmářová.

Také v Letovicích pořádají Den otevřených dveří už několikátý rok. Letos poprvé tam kromě Domovu pro seniory zpřístupní i Dům s pečovatelskou službou. „Naši budoucí klienti se tak můžou podívat i jak to vypadá v jednotlivých bytech,“ dodal ředitel letovického Centra sociálních služeb Ivo Kubín.Také v Letovicích pořádají Den otevřených dveří už několikátý rok. Letos poprvé tam kromě Domovu pro seniory zpřístupní i Dům s pečovatelskou službou. „Naši budoucí klienti se tak můžou podívat i jak to vypadá v jednotlivých bytech,“ dodal ředitel letovického Centra sociálních služeb Ivo Kubín.