„Ve vývojovém centru se jako jediní v České republice zaměřujeme na vývoj systémů protipožární ochrany a detekce požárů. Mimo to v něm vymýšlíme také design mechanických dílů pro nová elektronická protipožární zařízení a navrhujeme analogové a digitální elektronické obvody,“ popsal práci odborníků v centru jeho manažer Marcel Murár.

Centrum zaměřené na výzkum a vývoj Tyco Safety Products vzniklo v České republice už v červnu 2004. Až do dubna letošního roku sídlilo v Brně. „O jeho přesunutí do Ráječka bylo rozhodnuto už začátkem tohoto roku, když Tyco závod od společnosti Celestica kupovalo. A v Ráječku pak byly pro tento účel zřízeny nové laboratoře, v nichž vývoj od dubna probíhá,“ upřesnil Murár.

Pomůže i výrobě

Podle Marcela Murára kromě samotného vývoje bude mít centrum dopad také na výrobní závod. „Očekávám, že přesunutí vývojového a výzkumného centra do Ráječka, tedy do vlastního závodu Tyca, bude mít nejen pozitivní vliv na snížení provozních nákladů, ale také přinese možnost bližší a efektivní spolupráce mezi vývojovým a výrobním týmem při vývoji nových produktů a jejich zavádění do výroby,“ přiblížil manažer centra.

Rozšíření závodu o vývojové centrum vítá i starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. „Jsem rád, že nedošlo k původním katastrofickým scénářům krachu výrobního závodu a Celestica prodala závod společnosti Tyco a funguje tak i nadále. Věřím, že vývojové centrum přispěje k zachování závodu v Ráječku,“ prohlásil starosta obce.

Při vývoji protipožárních systémů v Ráječku můžou najít uplatnění i lidé z Blanenska. „Uvítáme zájemce, kteří se chtějí podílet na vývoji systému pro detekci požárů a dostat tak možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi. Ve vývojovém centru najdou uplatnění jak zkušení odborníci z oblasti výzkumu a vývoje elektroniky, tak šikovní absolventi vysokých škol se zaměřením elektro a se znalostí angličtiny. Aktuálně hledáme například senior inženýra pro vývoj elektroniky,“ dodal Murár.