Nyní si zchátralý objekt vzali do parády řemeslníci, kteří ho kompletně opraví. Počítá se s investicí přes šest milionů korun. „Bylo to napínavé, ale ministerstvo školství konečně provedlo takzvaný zápis do rejstříku škol. Máme tak jistotu, že škola v Sudicích může vzniknout,“ uvedl evangelický farář Jiří Bureš.

Hlavní výzvou je podle něj aktuálně rekonstrukce historické budovy, protože do září už není mnoho času. Část nákladů pokryjí církevní zdroje, obec Sudice, dotace ale i prostředky zahraničních církví nebo domácích sbírek. Včetně darů jednotlivců. Na podporu školy je nyní vypsaná veřejná sbírka na platformě Donio. „Usilujeme o vybrání osm set tisíc korun do konce června,“ upřesnil Bureš.

Adamovský farář Pavel Lazárek se léta věnuje létání na motorovém paraglidovém křídle. To později vyměnil za motorové rogalo.
Na pouť do Sloupu na křídle: Nechal jsem se vyhecovat, vzpomíná létající farář

Podle ředitelky nové školy Dagmar Hamalové nyní dávají dohromady tým učitelů a připravují zápis. „Těšíme na děti. Budeme se snažit připravit školu co nejpřívětivější,“ řekla Hamalová.

Zdroj: Youtube

Zástupci Českobratrské církve evangelické uvedli, že už nyní se o výuku v alternativní škole rodinného typu hlásí mnoho inspirativních pedagogů. Projekt od začátku také sází na spolupráci místních aktivních křesťanů, evangelíků i katolíků. „Školní vzdělávací program nazvaný Začít spolu bude stejný, jako na Filipce a na Bratrské škole. Inspirovat se budeme i v dalších dlouho fungujících církevních mateřských a základních školách,“ informovala koordinátorka škol Evangelické akademie Helena Wernischová.

Sudický projekt navazuje na zkušenosti brněnské základní školy Filipka. Po ní a pražské Bratrské škole se stane třetí v rodině škol Evangelické akademie. Mezi všemi českými církevními školami jí pak patří pořadové číslo 150.