Dřevorubci nyní kácí dřeviny, které hrozí pádem v budoucnu. „Polom otevřel prostor a na místě zůstaly odkryté vysoké stromy, které se mohou při silném větru skácet,“ odůvodnil místostarosta Suchého Pavel Vybíhal.

Právě on ve spolupráci s boskovickými hasiči a dřevorubcem, který se zabývá rizikovým kácením, odstranili nejrizikovější zlomené a vyvrácené smrky. „Sháněli jsme firmy na rizikové kácení. Mají však plné ruce práce v ostatních lesích v regionu. Chataři po nás chtěli situaci vyřešit co nejrychleji, tak jsme museli jednat,“ pokračoval Vybíhal.

Po dvou týdnech hledání zástupci obce sehnali firmu, která v Suchém kácela stromy už v loňském roce. Ta musí pokácet a odklidit odhadem dvě stě kubíků dřeva. „Budeme rádi, pokud se jim to podaří do konce dubna,“ doplnil místostarosta.

Polom v Suchém• Silný vítr v noci na 19. března vyvrátil stromy v chatové osadě.
• Hasiči evakuovali 7 lidí a do osady zakázali vstup.
• Obec požádala o pomoc Lesy České republiky, kvůli dvojitém vlastnictví části pozemku. Lesy pomoc odmítly.
• Nejrizikovější stromy odstranili zástupci obce.
• Od čtvrtka tam kácí soukromá firma.


To dřevorubci, kteří na místě pracují, nedokázali potvrdit. „Těžko říct. Záleží také na počasí a povětrnostních podmínkách,“ nastínil jeden z lesních dělníků na místě.

Pokácené dřevo podle místostarosty Vybíhala zaplatí těžbu. „Firma od nás odkoupí kulatinu. Palivové dříví si rozeberou místní. Dřeva je v poslední době dost, takže klesla i jeho cena. Budeme rádi, když nebudeme muset něco doplácet z obecního rozpočtu,“ popsal.

V chatové oblasti silný vítr před měsícem vyvrátil a nalomil zhruba pět desítek stromů. Část jich spadla i na pozemku, který je ve dvojitém vlastnictví Suchého a Lesů České republiky. Lesníci původně slíbili pomoc při odstraňování škod. Názor pár dní po kalamitě změnili. „Ve dvojitém vlastnictví je malý pozemek pod chatami. Stromy spadly pouze na ploše, kterou vlastní Suchý,“ odůvodnila postoj mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Mnohem větší škody v lesích regionu napáchala říjnová vichřice. Její následky odklízí lesníci dodnes. I to je důvod, proč zástupci Suchého nemohli dlouho najít firmu specializovanou na kácení.

Plné ruce práce mají například pracovníci Školního lesního podniku Křtiny. Nejhůř jsou na tom smrkové porosty v okolí Jedovnic na Blanensku. „Konkrétně jde o Rakovecké údolí mezi Jedovnicemi a Bukovinkou a Habrůvku,“ upřesnil před časem zástupce ředitele lesního podniku Pavel Mauer.