1. KŘEST KNIHY

Kdy? Pátek, 18.00

Kde? Městská knihovna, Blansko

Již sedmou knihu regionální edice KráLiK Blanenští slavnostně pokřtí v pátek v šest hodin večer v knihovně. Publikace s názvem Školní léta ve Žlebu (19431948) je dílem blanenského rodáka Luďka Půlpitla. „Nová kniha zachycuje prostředí Žlebu, téměř zapomenuté oblasti Blanska. Nachází se na okraji města po levé straně při cestě směrem do Jedovnic," řekl ředitel blanenské knihovny Pavel Přikryl. Autor se v knize vrací ke svým dětským zážitkům, velkou pozornost věnuje také prožívání konce druhé světové války. Publikace má čtyřiapadesát stran a je doplněna fotografiemi a obrázky. „Hlavní myšlenkou je připomenout, že údolí Punkvy v daném úseku bylo před sedmdesáti lety plné života a dětského křiku," řekl autor knihy.

2. ADAMOVSKÁ VLÁSENKA

Kdy? Sobota, 14.00

Kde? Městský klub mládeže (registrace), ulice Družstevní, Adamov

Adamovská vlásenka. Mikulášský běh do vrchu pořádají Adamovští už počtvrté. Tentokrát odstartuje v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Do závodu se mohou zájemci přihlásit od půl druhé v prostorách městského klubu mládeže v adamovské ulici Družstevní. Vítěz si s sebou odveze putovní pohár.

Pořadatelé připraví v doprovodném programu v městském klubu také zábavu pro děti. Zúčastnit se podle adamovského starosty Romana Piláta může každý. „Závodí se hned v několika kategoriích. Například rodiče s dětmi do šesti let, chlapci a dívky podle věku, muži a ženy od osmnácti do devětatřiceti let a od čtyřiceti let výš. Samostatnou kategorii měli i závodníci, kteří se pokusí zvládnout trať v nějakém kostýmu. Loni zvítězila trojice Mikuláš, čert a anděl. Nejmladší účastnici závodu bylo pouhých několik měsíců a nejstaršímu pětasedmdesát let," řekl Pilát.

Dohromady loni v adamovském mikulášském běhu do vrchu závodilo sedmapadesát běžců. Rekord je necelých osmdesát běžců. Absolutním vítězem závodu, který loni obhájil předchozí vítězství, se stal Josef Siegel. S časem jedna minuta a sedmnáct vteřin vyrovnal traťový rekord.

Adamovští se podle něj v pořádání závodu inspirovali v Bílovicích. „Mnoho měst má podobnou tradici, například v Bílovicích mají závod v běhu do schodů. Proto jsme se rozhodli založit v Adamově tradici v běhu do vrchu a v pořádání závodu chceme pokračovat dál," řekl Pilát.

Trať Adamovské vlásenky měří asi tři sta padesát metrů. „Trať je ale velmi zrádná, protože má velké převýšení. I zkušeným závodníkům se tak může snadno stát, že na začátku přecení svoje síly. A ty jim v posledních padesáti metrech, kde je stoupání nejprudší, chybí," dodal adamovský starosta.

3. PROSINCOVÁ VYCHÁZKA

Kdy? Sobota, 7.55

Kde? Autobusové nádraží, Boskovice

Boskovičtí turisté a sokolové pořádají v sobotu tradiční prosincovou vycházku. Sraz turistického výšlapu je před osmou ráno na autobusovém nádraží v Boskovicích. Odtud výprava zamíří do Malého Hradiska. Dál už půjdou turisté pěšky. Z Malého Hradiska přes Repechy, Nivu, Baldovec, údolím Bílé Vody do Holštejna. „Tam je naplánováno občerstvení. Dále se půjde do Šošůvky a Sloupu. Odtud pak autobusem zpět do Boskovic," stojí v pozvánce pořadatelů. Turisty čeká asi dvacetikilometrová trasa.

4. MIKULÁŠSKÝ BĚH

Kdy? Sobota, 13.00

Kde? Kulturní dům, Světlá

Ve Světlé pořádají podobně jako v Adamově Mikulášský běh. Už potřetí. Start je v sobotu u tamního kulturního domu. Trať hlavního závodu je dlouhá bezmála pět kilometrů. Pořadatelé připraví i tratě pro dětské závodníky.

5. KNÍŽNÍ JARMARK

Kdy? Sobota, 8.0016.30

Kde? Kulturní dům Jedovnice

Jedovničtí lákají na tradiční Mikulášský knižní jarmark. Ten se koná už po dvaadvacáté v sobotu v tamním kulturním domě. Začíná v osm hodin ráno. Jeho součástí je burza knih, časopisů a hudebních nosičů. Souběžně s jarmarkem bude ve vestibulu kulturního domu jedenáctý regionální veletrh produktů Moravského krasu.