Ukázky řemesel, tavba železa a prohlídka jeskyní Býčí skála a Výpustek. Na toto a ještě mnoho dalšího lákají organizátoři jedenáctého ročníku akce nazvané Setkání ve střední části Moravského krasu. T se koná u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků, Mezinárodního roku lesů a pětapadesátého výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Pro návštěvníky je připraven bohatý program na několika místech. „Ve Staré huti budou prohlídky expozic brněnského Technického muzea, tavby železa v replice velkomoravské pece, ukázkové pálení milíře, keramická pec a ukázky řemesel. Opět také budeme dopoledne i odpoledne pouštět krátké filmy o Moravském krasu, přičemž v jedenáct hodin bude premiéra nově natočeného čtrnáctiminutového dokumentu nazvaného Toulky Moravským krasem,“ sdělil vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. Ten doplnil, že program je připraven také na Švýcárně. „Budou zde různé ekohry pro děti i dospělé a chybět nebude ani občerstvení v improvizované čajovně a nekuřácké hospůdce,“ řekl Štefka, který dodal, že na své si v sobotu přijdou i nadšenci historie motorismu. „Mezi Adamovem, Starou hutí a Býčí skálou bude vždy po hodině od půl deváté jezdit historický autobus. Autobusem se návštěvníci mohou dopravit i k jeskyni Výpustek. Z Adamova bude odjezd o půl jedenácté, o půl jedné a o půl čtvrté,“ upřesnil Štefka.

Velkým lákadlem této akce bývají především prohlídky jeskyní. V sobotu se příchozí mohou podívat do Výpustku a do jinak nepřístupné jeskyně Býčí skála. „Ve Výpustku budou o půl dvanácté a o půl druhé dvě speciální prohlídky se vstupem zdarma. Nepůjde se ale klasická návštěvnická trasa. Lidé pouze projdou podzemním krytem, hlavní náplní zhruba hodinové prohlídky bude speleologický průzkum této jeskyně,“ nastínila zástupkyně vedoucího jeskyně Výpustek Radka Bodláková.

Býčí skála se v sobotu otevře od devíti do šestnácti hodin a kromě prohlídky jeskynních prostor se mohou návštěvníci těšit i na doprovodný program. „Před jeskyní bude po celý den k vidění starokeltská vesnice, kde budou postaveny i tři pece. Děti si zde budou moct zkusit vymodelovat nádoby nebo ozdoby z pravé jeskynní hlíny,“ nalákal jeskyňář ze speleologické skupiny Býčí skála Martin Golec. Ten prozradil, že u jeskyně mohou příchozí rovněž vidět výrobu halštatských skleněných korálků a v jedenáct hodin a o půl druhé se před Býčí skálou představí loutkáři s pohádkou.

Kdo nestihne navštívit Býčí skálu v sobotu, nemusí smutnit. Jeskyně bude od devíti do šestnácti hodin otevřena i v neděli a pak ještě dva následující víkendy.