Jedná se o společný projekt dvojice společností HOPA Group a Trikaya Project Management. Smlouvy mají být podepsané nejpozději do konce září letošního roku. „Chápu, že poptávka po bytech je v Blansku velká a výstavba musí někde pokračovat. V této lokalitě je už nyní ale velké dopravní zatížení a problém s parkováním. Staví se tady tři nové bytovky a dalších čtyři sta bytů je v plánu? Nedokážu si přestavit, jak to tady s dopravou a parkováním bude později fungovat,“ popsal obavy Deníku jeden z obyvatelů Písečné Petr Hurdes.

Jednou z podmínek města bylo, aby se nové bytové domy připojily k městskému centrálnímu zásobování teplem. K tomu však mají výhrady opoziční Piráti. „Máme pochybnosti o výkonu současné městské kotelny v této lokalitě. Za nás tam není rezerva pro novou výstavbu. Navíc je obklopená zástavbou, která je výš než její komín. Rádi bychom proto znali aktuální rozptylovou studii. Nelíbí se nám také, že majitelé nových bytů jsou vlastně nuceni k vytápění od města. Nevím, kde jako město bereme tu drzost. Přitom ve vlastní kotelně by topili levněji,“ řekl na zastupitelstvu za Piráty Zbyněk Pokorný.

Podle místostarosty Ivo Poláka bude mít navýšení počtu odběratelů ze systému městských kotelen pozitivní vliv na jeho stabilizaci a udržitelnost. A také sníží koncovou cenu tepla. Opoziční Ano zase poukázalo na řešení napojení nové zástavby na Masarykovu ulici a úpravu křižovatky s ulicí Sušilova.

Více dvoupokojových bytů a školka

Navržený projekt Blanenští opakovaně připomínkovali. S investorem se nakonec domluvili na vyšším počtu dvoupokojových bytů na úkor jednopokojových. Těch mělo být původně 102 a nově jich developer postaví jen 86. Dvoupokojových pak bude 215. „Komise pro investice a územní rozvoj také doporučila maximalizovat podzemní stání a povrchové parkovací plochy naopak omezit na minimum,“ uvedl Polák.

Parkovacích stání má být přes šest set, z toho nad zemí kolem šedesáti. Developer v této lokalitě vybuduje mateřskou školu se dvěma třídami a dětským hřištěm, které převede do majetku města. „Blansko získá také dva bezbariérové byty a stometrový komerční prostor. Součástí projektu je také parková úprava a veřejná hřiště pro děti,“ upřesnila mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Podle autorky projekty Moniky Sirné z projekční kanceláře Abras budou mít bytové domy zelené střechy, členěný půdorys i fasády a odsazené poslední patro. „Věřím, že vše bude působit odlehčeně díky velkému počtu lodžií. Linii domů, které jsou podstatně kratší než domy na Písečné, dotváří alej stromů i dvě dětská hřiště,“ informovala na webu města.

Nová výstavba má přinést výhody i současným obyvatelům sídliště. „Ve spolupráci s investorem plánujeme prodloužení trasy linky městské hromadné dopravy a přeložení točny a autobusové zastávky hlouběji do sídliště. Nově by mohla zastávka vzniknout mezi Domem s pečovatelskou službou Pod Javory a budovou obchodní akademie, další zřejmě vznikne v protisměru poblíž nové zástavby. U obchodní akademie pak bude muset vzniknout nová točna autobusu, protože stávající točna bude novou výstavbou odstraněna,“ uvedla vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.