Střechu nad hlavou zde najde čtyřicet starých lidí nejen z Blanenska, ale i okolí, kteří trpí syndromem demence a Alzheimerovou chorobou. Práce na stavbě budovy za zhruba šedesát milionů už odstartovaly. „V současnosti máme na stole zhruba šedesát akutních žádostí o umístění důchodců, kteří trpí demencí nebo Alezheimerovou chorobou. Poptávka v regionu po těchto lůžkách několikanásobně převyšuje naše možnosti,“ řekla ředitelka blanenského Senior centra Lenka Dražilová.

Dražilová zároveň řekla, že při umístění starých lidí do nového pavilonu bodovým systémem mírně upřednostní důchodce z Blanska a Blanenska. „Máme však spoustu žádostí z Brna a okolí. I tito lidé u nás budou bydlet,“ dodala ředitelka Senior centra.

Že najít místo v domovech pro staré nemocné lidi, je velký problém, potvrdil i muž z Blanska, který však nechtěl zveřejnit své jméno. „Našemu dědečkovi je přes osmdesát a má Alzheimra. Starat se o něj už bylo nad naše síly. Přes rok jsme měli podanou žádost, než se v blanenském Senior centru uvolnilo místo,“ dodal muž.

Senior centrum Blansko je příspěvkovou organizací a jeho zřizovatelem je Jihomoravský kraj. V současnosti nabízí dva druhy služeb. V Domově pro seniory nyní žije sedmdesát lidí. V Domově se zvláštním režimem pak čtyřiatřicet důchodců s demencí a Alzheimerovou chorobou. Právě tato část centra se rozšíří o dalších čtyřicet lůžek. „Mám představu že v budově Senior centra zůstanou lidé s těžkou demencí, co se moc nepohybují. V novém pavilonu pak důchodci, kteří mají lehčí formu demence a mohou se pohybovat po zahradě,“ upřesnila Dražilová.

Školení a semináře

Ve dvou patrech nové přístavby budou dvě oddělení vždy s deseti dvoulůžkovými pokoji, jídelnou, koupelnou a záchody. Každé oddělení má větší zastřešenou terasu. „V přízemí pak bude vzdělávací místnost pro padesát lidí. Tam bychom chtěli vzdělávat naše zaměstnance. Pořádali bychom školení a semináře. Do budoucna se rýsuje myšlenka, že by tu mohlo být školicí centrum a kontaktní místo České alzheimerovské společnosti,“ dodala Dražilová.

Přístavba nového pavilonu Senior centra bude stát přibližně šedesát milionů korun. Ty zaplatí ze svého rozpočtu Jihomoravský kraj. Část peněz si půjčí od Evropské investiční banky. K základnímu stavebnímu kameni včera dorazila také delegace radních Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem. „Jihomoravský kraj se rozhodl ze svého rozpočtu a z prostředků Evropské investiční banky investovat devět set milionů do rozšíření kapacit zařízení sociální péče na jižní Moravě,“ řekl Hašek.

Přístavba v blanenském Senior centru je v pořadí druhým projektem z deseti, kterými chce Jihomoravský kraj zvýšit kapacitu a zlepšit služby v jeho zařízeních pro staré lidi. Ve finále by v nich mělo přibýt přibližně pět se čtyřicet lůžek. „Projekt jsme zahájili v únoru položením základního kamene nového pavilonu v Zastávce u Brna. Rozšiřováním kapacit těchto zařízení se dostáváme na špici v poskytování sociálních služeb v celé republice,“ poznamenal krajský radní Jiří Altman.