Pec bude postavená ze starých pálených cihel. „Podobné pece se stavěly dříve hodně na Slovensku a v Maďarsku, takže u nás takové pece moc k vidění nejsou. Pícka musí být postavená ze starých pálených cihel, musí obsahovat drcené sklo, bude v ní i kotlík a také plotna, takže se na ní bude dát i vařit. Pec by totiž měla být plně funkční," popsala novou stavbu starostka Senetářova Jana Sedláková.

Některé cihly, ze kterých bude pec postavená, pocházejí podle ní přímo ze Senetářova. „Naše muzeum spolupracuje s panem Varnerem z Jedovnic, který nám zapůjčil výstavku starých cihel. Mezi nimi byly i cihly vyrobené starou cihelnou, která bývala v Senetářově. Je na nich i znak senetářovské cihelny. S panem Varnerem jsme se proto domluvili, že tyto cihly zabudujeme do nové pece tak, aby byl znak cihelny vidět," popsala starostka. Pícka bude stát v zahradě muzea.

Stavba by měla být hotová už ve čtvrtek. „Zkušebně v ní upečeme koláče, pletýnky a další sladké pečivo. Potom ale budeme muset dokončit ještě administrativní záležitosti a upravit okolí pícky, takže kompletně hotovo by mělo být koncem srpna," řekla Sedláková. Doplnila, že součástí pícky je i sušárna na ovoce.

Hlavním důvodem, proč se Senetářovští pro stavbu pece rozhodli, je nalákání turistů. „Chceme jim totiž nabídnout další novinku," uvedla starostka.

Nová pec bude podle ní stát asi sto padesát tisíc korun. „Náklady pokryje dotace od Místní akční skupiny Moravský kras. Obec se bude na nákladech podílet jen částečně," dodala starostka Senetářova.