Do konkurzu se pustí třeba v Sebranicích, kde už necelé dva roky mají jen provizorní vedení základní a mateřské školy. „Podle novely zákona máme nárok udělat výběrové řízení, protože už se u nás dělalo před více než šesti lety, takže se do toho pustíme. Jestli ale nový ředitel nastoupí před začátkem školního roku nebo až v září, to zatím nedokážu říct,“ uvedl místostarosta Sebranic Zdeněk Bednář.

O výběrovém řízení se v pondělí rozhodne třeba v Boskovicích. „Ve školce máme novou ředitelku, tam o konkurzu neuvažujeme vůbec. Připravujeme však materiály na pondělní jednání rady města, kde se budeme rozhodovat, jestli vypíšeme výběrové řízení na post ředitele základní školy. V tom materiálu ale doporučujeme zanechat i současného ředitele základní školy, protože jsme s jeho prací spokojení,“ uvedla minulý týden místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. V případě, že město výběrové řízení nevypíše, současný ředitel Vladimír Ochmanský školu povede i dalších šest let.

Změnu neplánují třeba v Ostrově u Macochy. „Nynější ředitel školy je ve funkci teprve dva roky. Byl jmenován ještě podle starého zákona, když to budeme vztahovat na nový zákon, výběrové řízení vypíšeme nejdříve v roce 2016,“ podotkl starosta Ostrova Ondřej Hudec.

Stejný postup plánují i v Drnovicích, kde je nová ředitelka teprve od loňského podzimu. „Výběrové řízení jsme dělali loni na podzim, když odcházel bývalý pan ředitel. Myslím, že není zapotřebí nyní vyhlašovat nové,“ tvrdí tamní starosta Petr Ducháček.

Až do důchodu

V Letovicích už výběrová řízení také zamítli. „Třeba ředitel základní školy Miloš Randula už je ve funkci hodně dlouho, ale má asi pět let do odchodu do důchodu, takže je to zbytečné,“ pověděl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Výběrová řízení se však nevyhnou žádné školské organizaci zřizované Jihomoravským krajem. Na Blanensku je takových institucí devatenáct, kromě středních odborných škol v Blansku, Boskovicích i Letovicích jsou to i dvě gymnázia, základních umělecké školy nebo také domy dětí a mládeže či dětské domovy

Narůstajících počtů konkurzů se však obává Česká školní inspekce, které na jaře a v létě nejspíš přibude velké množství práce. „Zkomplikuje nám to práci, protože inspektoři bývají členy výběrové komise. Pokud ale nárazově bude velké množství konkurzů, hrozí, že nebude mít kdo dělat běžnou inspekční práci,“ poznamenal mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Nový zákon konkurzy nařizuje, zatím se ale zřizovatelé můžou rozhodnout, zda konkurz vypíšou nebo prodlouží pracovní poměr současného ředitele na dalších šest let. Nejpozději v roce 2018 ale všechny školy bez výjimky už musí konkurzy vypsat.