Bioplynová stanice má vzniknout v prostorách bývalého střediska družstva za hřbitovem ve směru na Voděrady. Na rozdíl od většiny bioplynových stanic, které už jsou v Česku v provozu, půjde o technologii se suchou fermentací, zápach při zpracovávání materiálu by tak měl být minimální.

„Samozřejmě ještě před tím, než zastupitelstvo rozhodlo, jsme se snažili shromáždit veškeré dostupné informace, od ředitele družstva jsme si nechali všechno vysvětlit. Využili jsme také nabídky zemědělského družstva a vyslali jsme jednoho zastupitele na exkurzi do Německa, kde je v provozu stejný typ bioplynové stanice. Přesvědčilo nás to o tom, že se není čeho bát, takže jsme stavbu bioplynové stanice v areálu družstva schválili,“ uvedl místostarosta Sebranic Zdeněk Bednář.

Podle něj má stanice stát na úplném okraji obce, asi dvě stě metrů od posledního domu. „Obec by neměla být ohrožena zápachem. Materiál tam chtějí navážet jednou týdně,“ doplnil místostarosta.

Ředitel zemědělského družstva Sebranice Jiří Veverka zatím o stavbě moc mluvit nechce. „Jsme teprve na začátku, ve fázi základních příprav, sháníme potřebnou dokumentaci a povolení. Zařízení ale samozřejmě musí splňovat všechny předpisy, aby nikomu neškodilo a nikoho neobtěžovalo,“ uvedl Veverka. Podle něj chtějí v bioplynové stanici zpracovávat zbytky z rostlinné výroby a odpad z živočišné výroby, jako je hnůj a chlévská mrva. „Nic jiného,“ zdůraznil Veverka. Právě to, že se tam nebude zpracovávat všechno možné, sebranické zastupitele také přesvědčilo, aby stavbu schválili.

Zdroj příjmů

Družstvo se do stavby chce pustit proto, aby si ekonomicky polepšilo. „Základní myšlenkou je výroba elektrické energie, kterou chceme prodávat do veřejné sítě,“ doplnil ředitel družstva.

Obec Sebranice na svých internetových stránkách před pár dny otevřela k bioplynové stanici diskuzní fórum. Zatím se tam moc nediskutuje. Stavba se nezamlouvá Martinu Konečnému. „Na mnohých místech, kde je provozována bioplynová stanice s takzvanou nejmodernější technologií, mají obyvatelé z blízkého okolí problém se zápachem. S provozem stanice také souvisí výrazné zvýšení dopravní zátěže v jejím okolí,“ míní muž v diskuzi.

Stanici chce koncem července spustit VOS zemědělců ve Velkých Opatovicích. Podle ředitele společnosti Miroslava Pospíšila jsou obavy lidí ze zápachu zbytečné. „Stanici stavíme v areálu družstva. Já sám ji budu mít kousek za domem. Pokud se chlévská mrva zpracuje v den produkce, žádný zápach nehrozí,“ tvrdí. VOS zemědělců chce prodávat vzniklou elektrickou energii do veřejné sítě a zajistit si tak stálý přísun peněz. „Bez přidružené výroby se zemědělci prostě neuživí,“ dodal Pospíšil.

V Býkovicích chce podobné zařízení postavit Zeas Lysice. Tam se však proti stavbě zvedla vlna odporu ze strany lidí i vedení obce. Vadí jim hlavně to, že stanice má stát blízko obce. Stavební úřad ke konci loňského roku vydal ke stavbě kladné územní rozhodnutí, ale Býkovičtí se proti němu odvolali ke krajskému úřadu. „Zatím není nic nového, stále čekáme na vyjádření krajského úřadu,“ uvedl starosta Býkovic Libor Hladil. O stavbě bioplynové stanice uvažuje také Agrospol Knínice. Ten ji plánoval ve Vanovicích, ale tamní zastupitelé ji před časem odmítli, protože se jim nezdálo, že by stála příliš blízko obce.

Na Blanensku už je v provozu bioplynová stanice VSP Group ve Křtěnově u Olešnice.